Zasaďte květinové cibulky do květináče
Obecně platí následující: květináč, do kterého chcete vysazovat cibulky, musí být alespoň třikrát vyšší než největší cibulka. Jinak cibulky nemají dostatek místa na to, aby mohly vykvést. Vyberte si květináč, který odpovídá vašemu stylu, a pusťte se do toho!
Na dno květináče umístěte úlomky, štěrk nebo keramzit. Tím zajistíte dobrý odtok přebytečné vody. Cibulky tak nebudou mít přemokřené kořeny. Pokud je květináč umístěn venku, ujistěte se, že má vespod odtokové otvory. Naplňte květináč čerstvým substrátem. Použijte substrát určený speciálně pro cibuloviny. Má správnou texturu a živiny, které cibulky potřebují pro dokonalý vývoj. Pro každou cibulku vytvořte jamku dvakrát vyšší a širší, než je ona sama. Květináče a nádoby s cibulkami můžete naaranžovat blízko sebe, působí to moc hezky. Ujistěte se, že jsou cibulky zasazené špičkou nahoru. Podívejte se zblízka, zda již uvidíte stonek nebo horní část rostliny. Zahrňte květinové cibulky další vrstvou substrátu a dobře upěchujte. Dostatečně zalévejte, aby cibulky zakořenily. Květinové cibulky v květináči vysychají o něco rychleji než ve volné půdě, zejména během teplejších období, takže je nezapomeňte pravidelně zalévat.
Péče o kvetoucí cibuloviny v květináči
V zimě je možné kvetoucí cibuloviny uchovávat venku. Ve skutečnosti takový zimní spánek potřebují, aby se na jaře byly schopné probudit. Pokud je tuhý mráz, můžete květinové cibulky ochránit tak, že je obalíte bublinkovou fólií nebo přikryjete ochranným obalem. Na druhou stranu sníh není problém, protože květinové cibulky izoluje před mrazem a chrání je před chladem. Na jaře umístěte květináče na slunné místo a často zalévejte. Na kvetoucích cibulovinách je krásné, že vykvétají dříve než letní květiny.
Které cibulky se hodí pro pěstování v květináčích?
Všechny druhy kvetoucích cibulovin lze pěstovat v květináčích. Je možné vysadit různé druhy cibulovin nebo několik cibulek stejného druhu. Do květináčů a truhlíků jsou ideální kvetoucí cibuloviny nižšího vzrůstu, protože nejsou tak citlivé na vítr.
Na webu Horteka.cz můžete vybírat ze spousty vhodných kvetoucích cibulovin.
Květináče vhodné pro pěstování kvetoucích cibulovin
K pěstování kvetoucích cibulovin jsou v podstatě vhodné všechny květináče, pokud jsou dostatečně hluboké a mají ve dně otvory, aby z nich mohla odtékat voda. Oblíbené pro pěstování kvetoucích cibulovin jsou terakotové květináče, zinkové kyblíky a proutěné košíky. I lidé se spíše moderním stylem často zjišťují, že kvetoucí cibuloviny v květináčích mohou vytvořit překrásnou dekoraci.
Pěstování v květináčích technikou „lasagne“
Technika „lasagne“, také známá jako vrstvené sázení, je vhodná pro pěstování v květináčích i ve volné půdě. Díky této technice můžete sázet několik vrstev květinových cibulek na sebe. Ty, které vykvétají jako poslední, patří do spodní vrstvy a navrch ty, které vykvétají jako první. Můžeme vysazovat ve třech až čtyřech vrstvách, podobně jako u italských lasagní. Pro techniku „lasagne“ se výborně hodí hluboké květináče. Výhodou této techniky je, že výrazně prodlouží vaši radost, protože cibuloviny vykvétají postupně. Při vysazování postupujte tak, jak bylo vysvětleno výše s tím rozdílem, že vytvoříte více vrstev. Zde je popsáno, jak funguje vysazování technikou „lasagne“ krok za krokem.
- Na dno květináče umístěte úlomky, štěrk nebo keramzit. Pokud je květináč umístěn venku, ujistěte se, že má vespod odtokové otvory.
- Vyplňte dno květináče substrátem.
- Jemně přitlačte první vrstvu cibulek na dno květináče tak, aby špičaté konce cibulek směřovaly nahoru.
- Potom je zahrňte vrstvou substrátu.
- Pak následuje další vrstva cibulek.
- Vytvořte počet vrstev podle svého záměru, tak aby se vešly do květináče.
- Nakonec zahrňte vrstvou substrátu a pevně jej upěchujte.
- Dopřejte cibulkám větší zálivku.
Prohlédněte si naši kolekci cibulovin přímo zde