Zahrada plná ovoce a zeleniny
Už dlouho pracujete na zeleninovo ovocné zahrádce? Nebo jste v pěstování zeleniny a ovoce úplní nováčci? Vždy nejdřív musíte zvážit, jak naložíte se sklizní. Pokud chcete ze zeleniny připravovat výtečné pokrmy ihned, založte si zeleninovou zahradu pro řezání! Z takovéto zeleninové zahrady nebudete mít tolik sklizně, aby vám naplnila všechny mrazáky. Díky zeleninové zahradě pro řezání budete na stůl servírovat nejchutnější a nejčerstvější pokrmy. Naše rady vám pomohou do začátku.
Zeleninovou zahradu je potřeba si rozvrhnout
Asi víte, že zeleninovou zahradu si můžete založit kdekoli a na různé způsoby. Nezáleží na tom, jestli půjdete cestou vyvýšeného záhonu na zeleninu, několika ovocných stromů v květináčích nebo se do toho vrhnete po hlavě, pěstování zeleniny není nikdy nuda. Tím spíš, že léto budete moct trávit s dostatkem výtečného ovoce a zeleniny. Nemusíte nutně všechno sklidit najednou – začněte zvolna tím, že si založíte nefalšovanou zeleninovou zahradu pro řezání. Rozvrhněte si zeleninovou zahradu tak, aby všechny druhy ovoce a zeleniny mohly dozrávat jak dlouho je jen potřeba a se sklizní se počkalo, až na ně přijde řada v jídelníčku. Máme pro vás několik rad, jak přeměnit obyčejnou zeleninovou zahradu na tu vhodnou pro řezání.
- Rada č. 1: Nevysazujte příliš mnoho plodin stejného druhu, vyberte si raději celou škálu různých druhů ovoce a zeleniny. Můžete například vytvořit několik míst na výsadbu v zeleninové zahradě nebo v květináči. Díky tomu nemusíte řešit, kam přebývající sklizeň uložíte nebo komu ji věnujete.
- Rada č. 2: Chcete-li do různých částí sadby umístit více plodin téhož druhu, zasaďte je v odlišnou dobu. Můžete například vysázet salát ve dvoutýdenních odstupech, abyste si na čerstvém salátu mohli pochutnávat co nejdéle.
- Rada č. 3: Zeleninovou zahradu po sklizni většinou celou zlikvidujeme, v příští sadbě vždy používejte osivo jiného rostlinného druhu. Variací sázených plodin můžete zabránit rozvoji a šíření chorob, škůdců a plevele.
Kdy a jak se sklízí?
Doba výsadby a sklizně se u jednotlivých druhů ovoce a zeleniny liší. Všechna semínka totiž nerostou stejným tempem, zásadní roli navíc hraje i počasí. Když je teplo, plodiny porostou rychleji a rychleji i dozrávají. U mnoha druhů zeleniny je začátek doby sklizně zřejmý. Například červená řepa a ředkve se sklízí, jakmile jim ze země začne vykukovat hlavička. U ostatních druhů zeleniny stačí pozorovat zbarvení a vitalitu listů. Pokud jsou listy pevné, čerstvé a zelené, čas na sklizeň nejspíš už nastal. Není vhodné, aby zelenina dorostla příliš vysoko nad úroveň půdy, může tím ztratit na chuti. Začněte se sklizní, jakmile bude zelenina dost velká a bude mít správnou barvu. Na zeleninovou zahradu pro řezání jsou ideální ovocné druhy a kořenová zelenina. Ty nikam nespěchají a můžete je sklidit, až budete chtít.
Nejlepší je si sklizeň časově rozložit. Plody své práce na zeleninové zahradě pro řezání samozřejmě můžete sklízet, kdykoli jen po čerstvém ovoci nebo zelenině zatoužíte. Navíc pokud nesklidíte úplně všechny plody a listy, podpoříte vývoj rostlin. Léto klidně můžete strávit uždibováním šťavnatých jahod nebo zdravých cuket. Jen si utrhnete kousek, rostlina už začne pracovat na odpovídající náhradě. Ke sběru, ořezu a prořezávání ovoce a listů používejte nabroušené zahradní náčiní, ideálně po ránu, dokud není příliš velké horko. Přes noc pak rostlina po celém dni na sluníčku znovu nabere síly. Sklízejte po ránu, aby nedošlo ke škodám. Pak už stačí jen si to užít!