Rady a inspirace, Strana 5

Sázení cibulek na jaře = záplava květů v létě!

Sázení cibulek na jaře = záplava květů v létě!

Jaro už se blíží, což znamená, že přichází čas květinových cibulek. Nejen, že v tomto období ze země vykukují podzimní cibulky a odhalují své vůně a barvy, ale můžete navíc sázet jarní cibulky, takže vaše zahrada, terasa nebo balkon letos v létě skutečně zazáří. V tomto článku se s vámi podělíme o všechny informace, které potřebujete o těchto cibulkách znát – od informací, jak je sázet, až po nejrůznější možnosti, které tyto výjimečné květinové cibulky nabízí.

Co je dobré vědět: rozdíl mezi jarními a podzimními cibulkami

Většina z nás zná podzimní cibulky, které rostou na jaře. Tato kategorie zahrnuje nejznámější oblíbené rostliny, jako jsou tulipány, hyacinty a narcisy. Když tyto podzimní cibulky zasadíte v podzimních měsících, vykvetou na jaře po zimních mrazech.

Slyšeli jste však o jarních cibulkách? Název mluví za vše. Tyto cibulky je třeba zasadit do země na jaře, až odezní nejhorší období mrazů. Pro růst potřebují jinou teplotu a porostou po pár měsících v létě.

Kdy je správný čas na zasazení cibulek kvetoucích v létě?

Aby vaše zahrada, terasa nebo balkon v létě vypadaly úžasně, zasaďte tyto květinové cibulky kvetoucí v létě v období mezi koncem února a koncem května. Dávejte dobrý pozor na počasí, protože tyto cibulky nelze zasadit do země, dokud období zimních mrazů zcela neskončí. V opačném případě by mohly umrznout. Pokud jste se nechali unést a cibulky umrzly, bude nejlepší, když je přikryjete bublinkovou fólií. Do květináče můžete tyto letní cibulky zasadit i dříve. Pokud se domníváte, že by mohly umrznout, umístěte květináč na nějakou dobu dovnitř.

Návod pro sázení jarních cibulek krok za krokem

  1. Jakmile se rozhodnete, kde chcete cibulky zasadit a v okně se objeví první sluneční paprsky, je naprosto přirozené, že chcete začít pracovat na zahradě. Jak vlastně zasadit cibulky kvetoucí v létě? Máme pro vás několik tipů.
  2. Cibulky zasaďte na slunné stanoviště. Většina cibulek kvetoucích v létě má ráda spoustu slunečního světla a budou na něm lépe růst a kvést.
  3. Než začnete s rytím zahrady, pečlivě zvažte, jaké místo bude pro sázení nejlepší, jak by měly být cibulky rozmístěny a jak hluboko do země by měly být zasazeny. Můžete si vybrat, zda vytvoříte jeden velký důlek, který později naplníte zeminou, nebo vytvoříte několik menších důlků pro každou cibulku. Navíc si můžete usnadnit práci se sazečem na cibuloviny. Ujistěte se, že ze země odstraníte plevel a tvrdé trsy.
  4. Použijte v zahradě zeminu určenou speciálně pro květinové cibulky. Nejlepší volbou je zemina se známkou kvality RHP. Tato zemina neobsahuje pesticidy ani patogeny.
  5. Umístěte cibulky do země zúženým koncem nahoru tak, aby rostly směrem k povrchu. Někdy se na cibulkách objevují malé výhonky, jindy je však obtížnější určit, která část je horní. Umístěte cibulku kulatou nebo špičatou stranou nahoru.
  6. Pokud po zasazení cibulek začne mrznout, přikryjte je izolačním materiálem. Květináč můžete přikrýt bublinkovou fólií. Na větší plochy můžete použít zahradní látku.
  7. Pokud nebude několik dnů pršet, zalijte cibulky dostatečným množstvím vody. Voda je důležitá zejména v první fázi po zasazení pro to, aby kořenový systém dobře rostl. Pro cibulky zasazené v květináčích je nezbytné, aby voda měla možnost řádně odtékat. Pokud v květináči zůstane příliš mnoho vody, kořeny mohou uhnívat.

Které jarní cibulky doporučujeme?

Šuškarda

Tato skvostná rostlina je nápadná svými špičatými květy. Tento fialový skvost kvete od června do září. Hledáte rostlinu, která do vaší zahrady přiláká včely a motýly? Šuškarda tento požadavek jistě splní. Pasovali jsme ji na post magnetu pro opylovače. Šuškardu můžete zasadit na zahradě, ale i do květináče nebo ji umístit do vázy.

Mečík

Skutečný uctívač slunce. Umístěte je na místo s přímým slunečním světlem nebo na jiné teplé místo. Mečíky nabízíme v nejrůznějších barvách. Bílé, červené, žluté nebo nachové. Popusťte uzdu své fantazii. Květy ve tvaru zvonků kvetou od července do září a někdy dokonce až do října. Čmeláci a včely jsou velkými fanoušky mečíků a s radostí se budou scházet na vaší zahradě.

Frézie

Jaro je skvělým obdobím nejen pro barevné rostliny, ale také pro ty voňavé. Díky fréziím bude vaše zahrada nádherně vonět. Můžete je zasadit na trávníku nebo do květináče. Frézie vám budou dělat radost v létě od července do září.

Jiřiny

Nabízíme je v nejrůznějších tvarech a barvách. Máme je k dispozici v různých barvách a různých tvarech. Jiřiny mohou kvést po skutečně dlouhou dobu, pokud budete odstraňovat odkvetlé květy. Jiřiny mohou kvést až do doby, než se objeví první mrazy. Jen si představte, že vám jiřiny budou dělat radost od června až do listopadu.

Chtěli byste ozdobit svou zahradu, terasu nebo balkon jarními cibulkami? Podívejte se na naši širokou nabídku produktů.

Podívejte se na naši nabídku květinových cibulek

9 nejméně náročných pokojových rostlin na péči

9 nejméně náročných pokojových rostlin na péči

Pokojové rostliny rozveselí vaši domácnost. Pokud jste novopečeným pěstitelem, není nic krásnějšího než sledovat, jak vaše rostlina vytváří nové listy nebo jak poprvé kvete. Ale musíte dopřát svým pokojovým rostlinám řádnou péči a pozornost. A to se někdy snadněji řekne, než udělá, protože mnoho lidí neví, že nestačí rostliny jenom zalévat. Některé pokojové rostliny vyžadují velmi málo péče, což usnadňuje život lidem, kteří nemají zahradničení příliš v oblibě. Podívejte se na tento seznam pokojových rostlin vyžadujících pouze minimální péči, který jsme pro vás sestavili:

1. Rhipsalis

Rhipsalis je skvělý malý sukulent, který je k dispozici v řadě tvarů, takže si jeho krásy můžete užívat na konferenčním stolku i zavěšeného od stropu. Listy ve tvaru korálů a zářivě zelená barva dodávají rostlině veselý vzhled. Umístěte jej na světlé místo a mírně zalévejte jednou týdně – to je vše, co je třeba udělat, aby Rhipsalis vynikl. Naplňte celou místnost těmito bláznivými malými rostlinkami a představte si, že žijete pod vodou.

2. Kaktus

Kaktus je odolná rostlina, která pochází z pouštních oblastí, takže je zvyklá na extrémní podmínky. Kromě toho, že zvládne sucho, odolá i vysokým a velmi nízkým teplotám. Umístěte jej na stanoviště na přímém slunci, kam bude svítit alespoň pět hodin denně. Největší chybou, kterou lidé dělají s kaktusy je, že je zalévají příliš mnoho nebo vůbec. Přesto, že kaktus zvládá sucho, určité množství vody potřebuje. Zálivka jednou za čtrnáct dní v období růstu je postačující a po zbytek roku jej stačí zalít jednou měsíčně. Jednou za čas nechte zeminu před další zálivkou zcela vyschnout.

3. Aloe vera

Aloe vera je populární rostlina kvůli svým léčivým vlastnostem. Její gel se stále více používá do kosmetických přípravků a léčiv. Tento sukulent vyžaduje pouze minimální péči. Jednoduše jej jednou až dvakrát za čtrnáct dní zalijte a v létě zálivku zredukujte na jednou měsíčně. Nechávejte zeminu kompletně vyschnout, stejně jako u kaktusů. Umístěte rostlinu na takové stanoviště v polostínu, aby byla po několik málo hodin denně na přímém slunci. Pokud chcete sami používat gel z aloe vera, stačí odříznout kus listu a gel vymáčknout. Rostlina se potom sama uzdraví.

4. Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk (Sansevieria) ve vás vyvolá dojem, jako byste měli doma safari. Tato rostlina původem z Afriky má tvrdé špičaté listy, které vypadají úplně jako chapadla. Vytvořte si s touto rostlinou pouštní atmosféru u vás doma. Tchynin jazyk je zvyklý na extrémní podmínky, takže vyžaduje jen velmi málo péče. Během růstového období jej jednou za čtrnáct dní zalijte a umístěte jej na světlé stanoviště. Pokud bude mít tento sukulent hodně přímého slunce, může však potřebovat častější zálivku. Vždy zkontrolujte, zda zemina zcela vyschla, než budete znova zalívat a zajistěte, aby rostlina nedostávala příliš velkou nebo

příliš častou zálivku. Prakticky jediným způsobem, jak můžete tchynin jazyk zabít, je přelít jej, takže je tato rostlina ideální volbou pro lidi, kteří neustále zapomínají zalévat své pokojové rostliny.

5. Bromélie

Bromélie jsou naše oblíbené kvetoucí rostliny! Tyto rostliny se staly velmi populární díky atraktivnímu ananasovníku, který patří do rodiny bromélií a který nad svými velkolepými listy vytváří plod ananasu. My si ale myslíme, že si pozornost zaslouží všechny rostliny z této rodiny. Kvetoucí pokojové rostliny mají úchvatné barvy a vypadají báječně v jakémkoli prostředí. Stejně jako mnoho dalších kvetoucích pokojových rostlin mají i bromélie rády slunná stanoviště, ale neměly by být na jasném poledním slunci. Udržujte zeminu rostliny neustále mírně vlhkou a občas ji mírně zalijte. Rostlinu potěší, když ji jednou za čas postříkáte listy a květy vodou z rozprašovače.

6. Dračinec

Máte v obýváku skutečného draka? Ne, to je úžasný dračinec. Dračinec je další pouštní rostlina, která je také ideální pokojovou rostlinou a vytvoří ve vašem obývacím pokoji atmosféru Západu. Pokud si chcete představit, že režírujete vlastní kovbojku, pak se o hlavní hvězdu filmu nemusíte po celou dobu natáčení příliš starat. Této rostlině se bude dařit na světlém nebo stinném místě a v létě jí postačuje zálivka jednou za dva až tři týdny, v zimě jen jednou za měsíc.

7. Rajská palma

Pokud chcete mít pocit, jako byste leželi na tropické pláži, pak je Rajská palma tím, co potřebujete. Můžete si užívat jejích vějířovitých listů, aniž byste jí museli věnovat mnoho péče. Umístěte palmu do částečného nebo do plného stínu, protože příliš mnoho slunečního svitu spálí listy palmy a způsobí jejich zežloutnutí. Zalévejte jednou za pět dní v létě a v zimě střídmě jednou za deset dní. Rajská palma pochází z deštného pralesa, takže ocení pravidelné ovlažení vodou z rozprašovače, což také sníží pravděpodobnost napadení chorobami a škůdci

8. Filodendron

Pokud hledáte pokojovou rostlinu, která je nenáročná na péči a i přesto odpovídá současným trendům v oblasti zeleně, pak je jasnou volbou filodendron. Díky svým fantastickým listům všemožných tvarů je tato pokojová rostlina dokonalou ozdobou moderních obývacích pokojů. Umístěte tuto exotickou rostlinu na světlé místo a udržujte půdu vlhkou občasným střídmým zaléváním. Přelití je pro rostlinu špatné, ale postříkání vodou z rozprašovače jednou týdně si bude užívat. S touto rostlinou si s minimálním úsilím můžete užívat doteku tropů u vás doma.

9. Bonsaj

Bonsaje budou u vás doma působit uklidňujícím dojmem. Jednak kvůli jejich zenovému vzhledu, ale také protože vyžadují jen velmi málo péče. Tyto malé stromky potřebují vodu, když začne zemina vysychat, ale ujistěte se, že jste to prověřili do hloubky zhruba jednoho centimetru. Vždy používejte speciální zeminu určenou pro bonsaje, protože bonsaje potřebují ke správnému růstu ty správné živiny z půdy. Během období růstu byste je měli také přihnojovat, aby se mohly řádně vyvíjet. Pravidelně je přesazujte, abyste zamezili vrůstání kořenů do květináče. A hlavně si těchto veselých malých stromků užívejte, protože nic není tak uklidňující, jako sedět u své bonsaje a meditovat po náročném pracovním dni.

 

NASA zkoumá rostliny čistící vzduch

NASA zkoumá rostliny čistící vzduch

 

Rostliny čistící vzduch nejen, že jdou ruku v ruce se současnými botanickými trendy, ale také vám doma vylepší kvalitu života! Tyto speciální pokojové rostliny odstraňují škodlivé látky z vašeho domu a uvolňují zdravý kyslík. Také napomáhají udržení vlhkosti v domě. To znamená, že tyto rostliny jsou dlouhodobě prospěšné vašemu zdraví a koncentraci. Nejprodávanější rostliny z naší nabídky rostlin, které čistí vzduch, jsou lopatkovec (Spathiphyllum), ledviník (Nephrolepis) a břečťan (Hedera). Břečťan můžete samozřejmě využít jak jako pokojovou rostlinu, tak jako rostlinu do zahrady.

1. Lopatkovec

Lopatkovec (Spathiphyllum) je díky svým měkkým zeleným listům a ozdobným bílým květům (listenům) velmi oblíbený. Tato rostlina z tropických deštných pralesů v Jižní Americe čistí vzduch a není náročná na péči. Listy těchto pokojových rostlin se začnou svěšovat, pokud bude rostlina moc suchá, ale pár hodin po zalití opět ožijí a zvednou se. Lopatkovec má rád světlá místa bez přímého slunce.

2. Ledviník

Ledviník (Nephrolepis) je nádherná listnatá rostlina, která také patří mezi rostliny čistící vzduch. Kapradiny na Zemi rostou v různých podobách již od období Devonu (před 400–350 miliony let). Ledviník se nachází v tropických deštných pralesích po celém světě, takže kapradí bude vyhovovat, pokud bude umístěno někde, kde nebude příliš světla. Tato hustá kaprada s rozvětvenými listy je jednou z nejúčinnějších vzduch čisticích rostlin pro domácnost.

3 . Břečťan

Stálicí mezi rostlinami čistícími vzduch je břečťan (Hedera). Břečťan je k dostání ve spoustě tvarů a barev. Listy mohou být celé zelené, ale také vícebarevné a mramorované. Ve svém přirozeném prostředí v Asii, Evropě a severní Africe roste tato pokojová rostlina, která čistí vzduch, na skalách a stromech. Břečťan se dokáže vyšplhat až do výšky 25–30 metrů. Břečťan lze uvnitř použít jako popínavé keře, například proti „zelené“ stěně, nebo jako převislou rostlinu. Břečťan má raději chladná světlá místa, ale bez přímého slunce. Čím světlejší jsou listy, tím více světla rostlina potřebuje. Čím zelenější jsou listy, tím méně světla rostlina potřebuje. Venku se břečťanu bude nejlépe dařit, když se bude moci pnout po plotu nebo prázdné zdi. Rostlina se přichytí k podpěře a bude růst, dokud bude mít kam. Poté začne břečťan kvést.

NASA zkoumá rostliny čistící vzduch

V rámci studie NASA Clean Air Study proběhl detailní výzkum rostlin čistících vzduch. Aby byl jejich účinek patrný, doporučuje NASA mít alespoň jednu pokojovou rostlinu (velikost květináče 15/20 cm) na každých 10 m². Množství zeminy je také důležité, protože mikroorganismy v půdě absorbují malé množství nečistot ze vzduchu. Rostliny čistící vzduch jsou doporučovány nejen do vašeho domova, ale tako do kanceláří a do škol.

Podívejte se na naši nabídku rostlin čistících vzduch

Dopřejte každé místnosti v domě trochu zeleně

Dopřejte každé místnosti v domě trochu zeleně

Když se řekne rostliny, většinou náš napadne jejich umístění na zahradě, balkonu, terase nebo v obývacím pokoji. Když se nad tím však zamyslíme trochu více, bude se nám to zdát poněkud pošetilé. Rostliny se totiž hodí prakticky kamkoliv, od ložnice až po koupelnu, dokonce i na toaletu. Jsme tu od toho, abychom vám ukázali, jak můžete dodat nádech zeleně do každé místnosti v domě, a jaké rostliny k tomu budou nejvhodnější.

Předsíň

Předsíň obvykle bývá první místností, kterou vaši hosté uvidí. Často zde najdeme pouze to nejnutnější, jako jsou pokrývky hlavy, kabáty či botník. Osvěžení této místnosti rostlinou je tak skvělý nápad. Pokaždé, když přijdete domů, se vám dostane vřelého zelenavého uvítání. Máte velkou předsíň s několika prázdnými kouty? Difenbachie ‘Camille‘ do nich padne jako ulitá. Její zářivé odstíny zelené rozjasní celou místnost. Je však nezbytné, aby difenbachie dostávala dostatek světla. Máte menší předsíň, ve které není moc přírodního světla? Pokud ano, doporučujeme palačinkovou rostlinu (Pilea peperomioides). Nejlépe se bude vyjímat na podstavci. Největší výhodou této rostliny je, že se jí bude dobře dařit ve stínu, takže je pro tmavou předsíň dokonalou volbou!

Obývací pokoj

 V této místnosti trávíte během dne většinu času, takže se velmi pravděpodobně jedná o nejdůležitější místnost v domě. Proto je důležité, aby rostliny, které do této místnosti vyberete, vyhovovaly vašemu vkusu. Jste spíše ten typ, který si zvolí velký a robustní dračinec? Nebo si raději zvolíte křehkou okrasnou orchidej, která ozdobí váš parapet či jídelní stůl? A nezapomínejte také na méně nápadná místa: rostliny můžete zavěsit ze stropu nebo si na poličce vytvořit malou džungli. Možností je spousta!

Tip! Máte svou rostlinu umístěnou na okně, protože má ráda sluníčko? Ujistěte se, že je okno alespoň o 20 centimetrů vyšší než rostlina. Zabráníte tak opadání vrchních listů.

Ložnice

Vaše ložnice je místem, kde je nejdůležitější odpočinek. Rostliny, které čistí vzduch, jsou pro tuto místnost perfektní volbou. Odstraňují ze vzduchu škodlivé látky (které mohou způsobit bolesti hlavy nebo problémy se spánkem) a rozkládají je. Tyto rostliny také do určité míry zvlhčují vzduch odpařováním. Z nabídky rostlin, které čistí vzduch, vřele doporučujeme kalateu ‘Insigne’. Nejen, že díky ní bude ložnice na pohled krásnější, ale také zlepší kvalitu vašeho života.

Koupelna 

Umístění rostlin do koupelny je v poslední době stále populárnější. A má to dobrý důvod. Dopřejte tomuto prostoru trochu listnaté lásky a umístěte jednu z rostlin na parapet nebo ji zavěste nad umyvadlo či vanu! Tečkovka zlatá je pro tuto místnost dokonalou volbou. Nabízíme širokou škálu rostlin do koupelny, které milují vysokou vlhkost, kterou toto prostředí poskytuje. Tchýnin jazyk ‘Futura Superba‘ se perfektně hodí na váš parapet a snadno se pěstuje. Od okamžiku, kdy se probudíte, až do doby, než půjdete spát, vás bude tato rostlina těšit svým jedinečným zeleným kouzlem.

Toaleta

Toaleta je pravděpodobně posledním místem, kde byste rostliny očekávali, ale to rozhodně neznamená, že tam nepatří. Toaleta je jistě místem, kde snadno zapomenete rostliny zalévat a navíc zde často není dostatek přirozeného světla, které mnoho rostlin potřebuje k životu. Jak to vyřešit? Kaktusy a sukulenty jsou výbornou volbou. Jsou to odolné rostliny, které potřebují pouze málo nebo dokonce žádné světlo. Přejít na Pokojové rostliny