Rady a inspirace, Strana 4

Důvody proč by rostliny neměly chybět ani v kanceláři

Důvody proč by rostliny neměly chybět ani v kanceláři

Trávíte hodně času ve své kanceláři nebo jste tam dokonce více než doma?

Přestože mnozí dostali za poslední roky možnost pracovat z domova, je mnoho takových, kteří mají přece jen raději svoji kancelář, prostor pro práci bez případných rušivých elementů v rámci rodinného života. Po dlouhém období stráveném v domácích kancelářích a na home office však přichází otázka, zda vám vyhovuje tradiční kancelář nebo zda by pro vás nebyla pocitově lepší ekologičtěji laděná kancelář se zaměřením na zeleň!  

Klasické kancelářské prostředí může přispívat k brzké duševní únavě umocňovat a zesilovat vyčerpání. Náš mozek se může cítit zahlcen velkým množstvím podnětů a požadavků, a to jak vědomě (ze strany kolegů a pracovní zátěže), tak nevědomě (z rušného a umělého prostředí). Většina kanceláří je z principu proti souladu s přírodou, s minimálním přístupem k přirozenému světlu a čerstvému vzduchu, ve prospěch modrého světla a šumu technologií. Takové prostředí vyčerpává naše rezervy soustředění a koncentrace a stáváme se náchylnými k duševní únavě.

Výzkumy však ukazují, že pokud se v práci obklopíme rostlinami a obecně zelení, lidé jsou produktivnější a výkonnější. Nejde ani tak o to, že by nás rostliny stimulovaly, jako spíše o to, že nám umožňují obnovu, duševní regeneraci a jasnější myšlení. Pokud tedy potřebujete trochu klidu na práci, ale nemáte roční dovolenou na odpočinek a regeneraci, rostliny vám určitě pomohou!

 

Ideální rostliny vhodné do kanceláří najdete zde.

Dalším klíčovým benefitem zařazení rostlin na pracoviště je čištění vzduchu. V rámci fotosyntézy mají rostliny na listech drobné póry, které jim umožňují přijímat oxid uhličitý a uvolňovat kyslík. Stejným procesem je možné z vnitřního prostředí odfiltrovat nežádoucí škodliviny, čímž se vzduch vyčistí a zůstane svěží, zdravý a čistý.  Rostliny v kancelářích také uvolňují vodní páru, která zvlhčuje vzduch, zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje koncentraci. Čistší a zdravější vzduch znamená zdravou kancelář a významně snižují počet dnů pracovní neschopnosti, jak ukázaly srovnávací výzkumné studie. 

Určitě se shodneme na tom, že v prostředí s vyšší hustotou rostlin budou zaměstnanci pozitivněji naladěni a budou odvádět svoji práci s větším uspokojením. Prokázaná schopnost rostlin snižovat reakci organismu na stres (konkrétně hormon kortizol) je dalším skvělým důvodem, proč naplnit kancelář zelení. Dnešní doba je hektická, lidé jsou vystavování každodennímu stresu a musejí se vypořádávat s různými problémy. Výzkum, kterým se zabývala Americká lékařská asociace uvádí nemoci související se stresem jako nejčastější příčinu pracovní neschopnosti mezi chronickými onemocněními. Rostliny nás mohou učinit odolnějšími vůči stresu a umožňují nám rychleji se z něj zotavit. 

Velkým bonusem přidání rostlin do kanceláří je také fakt, že mohou pomoci vytvořit komunitu mezi kolegy, zejména pokud je péče o rostliny společným zájmem! To může vést k větší integraci zaměstnanců, kteří se cítí příjemněji a mají lepší společnou morálku.

 

 

Rostliny vhodné do kanceláře najdete zde.

Domestikace kvetoucích cibulovin a rostlin

Domestikace kvetoucích cibulovin a rostlin

Kvetoucí cibuloviny, komu by se nelíbily? Užívejte si na jaře výrazné barvy a omamné vůně. Sázení květinových cibulek je zábava. Někteří preferují zasadit cibulky pouze jednou a nechají je vyrůst každý rok. Pokud to tak máte, chcete domestikované cibulky. Řekneme vám vše, co potřebujete o těchto výjimečných barevných rostlinách vědět.

 

Co jsou domestikované cibulky?

Domestikované cibulky jsou kvetoucí cibuloviny nebo hlízy, které každým rokem vykvetou ještě více. To znamená, že je po vykvetení můžete každý rok nechat v zemi. Okolo původní cibulky další rok vyroste více malých cibulek nebo hlíz, takže vykvete i více květin. Domestikované cibulky jsou často cibuloviny s malými květy. Patří mezi ně sněženky, modřince nebo tulipány a narcisy s malými květy.

Často při konverzacích o domestikovaných kvetoucích cibulovinách slýcháme frázi rostliny typu „stins“. To je souhrnný název pro domestikované cibulky, hlízy a trvalky, které mají velkou historickou hodnotu. Tyto kvetoucí rostliny byly považovány za symbol postavení, protože se pěstovaly pouze v okolí venkovských sídel a hradů. Nyní jsou rozšířené po celé Evropě.

 

Jak zasadit domestikované cibulky?

Metoda sázení domestikovaných cibulek se od těch jednoletých moc neliší. Domestikované cibulky ale potřebují více místa pro růst. Na každé zahradě najdete místo, kde kvetoucí cibuloviny nebo rostliny mohou domestikovat. Dopřejte rostlinám, které chcete domestikovat, dostatečný prostor pro růst.

Nejprve se ujistěte, že má cibulka nebo hlíza ničím nerušené místo pro optimální růst. Zasaďte cibulky do záhonu mezi trvalky nebo na trávník. Nezapomeňte, že trávník nesmíte sekat, dokud nadzemní část květiny zcela neodumře. V ideálním případě to je 6 až 8 týdnů po době kvetení cibuloviny.  

Domestikované cibulky sázejte na počátku podzimu, nejlépe na konci září nebo na začátku října. Většina cibulovin začíná kvést už v únoru. Ale samozřejmě záleží na druhu, který jste zasadili. Během sázení postupujte podle následujících kroků:

  1. Vytvořte jamky třikrát hlubší, než je výška cibulky.
  2. Vložte cibulku nebo hlízu do jamky tak, aby špička byla směrem nahoru.
  3. Jamky zaplňte čerstvým substrátem a lehce jej upěchujte.
  4. Zalijte a nechte přírodu, aby se o ně postarala.

 

Péče o domestikované cibulky

První cibulky se nad zemí objeví v únoru. Potřebují trochu péče. Jednoduše je v obdobích sucha zalévejte. Není nutné jim přidávat živiny navíc, protože květiny získávají energii z cibulky. Rostliny budou pár měsíců kvést a poté odumřou. Je důležité květinu po odkvetení nechat být. (Žluté) listy neodtrhávejte. Rostlina je potřebuje. Odumře sama. Cibulky a hlízy si poté chvíli v klidu žít vlastním životem. Jednoduše zakoření a nemusíte se o ně starat.

Díky tomu, že během domestikace vyroste několik cibulek, se dají i množit. Opatrně oddělte kořenový bal uvolněním některých cibulek nebo hlíz. Můžete je pěstovat na jakémkoli jiném místě na zahradě.

Podívejte se na naši nabídku jarních květinových cibulek

Tipy na údržbu, aby byl váš trávník krásný

Tipy na údržbu, aby byl váš trávník krásný

Je přirozené, že se na jaře a v létě chcete těšit z krásného trávníku. Aby trávník vypadal znovu dokonale, je třeba udělat několik věcí. Je skvělé zase aktivně zahradničit a dostat se do zpět do kontaktu s přírodou. A co je lepšího než fantastický výsledek – hezký zelený trávník, na němž si mohou děti opět hrát. Máme pro vás několik tipů na péči o trávník, abychom vám pomohli jej náležitě udržovat. Díky tomu se budete moci těšit ze zeleně své zahrady déle.

Zavlažovací náčiní

Zavlažování je v případě zeleného trávníku to nejdůležitější. O to je třeba dbát po celý rok. V horkých obdobích budete muset trávník častěji kropit. To může být nutné i vícekrát za týden. Ve vlhkých obdobích získá váš trávník dostatek vody z dešťových přeháněk. Objeví-li se na trávníku louže, ujistěte se, že dochází k adekvátnímu vsakování vody. Pokud nedochází, vyhlubte do trávníku několik děr, kudy se voda vsákne.

Vertikulace

Vertikulace, které se říká také vertikální sekání trávy, se provádí proto, aby se provzdušnily kořeny trávy a mohly lépe růst. Při vertikulaci odstraňujete z trávníku tvrdší vrstvu zahradního odpadu, převážně mechu. K tomu používejte provzdušňovací hrábě nebo vertikulátor. Hrábě umístěte hroty dolů a pohybujte jimi po zemi tam a zpět, přičemž vzniká hromada mechu. Nepoužívejte příliš síly, abyste nepoškodili kořeny. Dělejte to jednou ročně, na jaře nebo na podzim. Provzdušňovací hrábě najdete v našem sortimentu zahradního nářadí. Vertikulace se provádí proto, aby kořeny získaly více prostoru k růstu, mohly lépe dýchat, a aby se zlepšilo vsakování vody.

Kromě vertikulace je také dobrý nápad ihned odstraňovat plevel. Dělejte to po celý rok, jakmile jej uvidíte vyrůstat. Vytrhávač plevele tento úkol zvládne snadno a rychle. S vytrhávačem plevele nebudete muset na kolena a rýpat se v půdě.

Sadba

Na trávníku se mohou objevovat místa, která jsou buďto holá, nebo vypadají hůře než místa jiná. V takovou chvíli je na čase pustit se do nápravy. Osejte holá či hnědá místa novým travním semenem. Holá místa do pár týdnu zmizí. Abyste semenům pomohli řádně vzklíčit, můžete je lehce zaválet, nepoškoďte ale při tom ostatní trávu. Poté je vydatně zalijte a za několik týdnů budete mít dokonalý travní koberec!

Hnojení

Stejně jako jiné rostliny potřebuje i trávník výživu: hnojivo! Hnojení má tři důležitá období. První je na přelomu března a dubna, kdy tráva začíná po zimních měsících znova růst. Další připadá na červen nebo červenec, aby tráva zůstala silná v horkých letních měsících. A konečně v září nebo říjnu, aby se připravila na zimu. Nejlepší je hnojit organickými hnojivy. Jsou dobrá pro růst trávy, strukturu půdy i mikroorganismy, které v půdě žijí!

Sekání trávy

Nyní váš trávník vyrostl a nastal čas ho posekat! Zvláště v letních měsících mezi květnem a říjnem budete muset trávník zhruba jednou týdně posekat, aby zůstal úhledný. Samozřejmě si můžete zvolit výšku, na kterou chcete trávu posekat. Obecně se odstraňuje zhruba polovina stébel, až na výšku 5 cm. Jsou-li hodně teplé dny, doporučujeme trávu nechat narůst trochu delší. Vždy sekejte v různých směrech, aby všechna stébla trávy neukazovala stejným směrem. Kraje trávníku upravte zahradnickými nůžkami

Další tipy:

  1. Posypejte trávník vápnem. Vápno zlepšuje kyselost půdy a umožňuje trávě čerpat z půdy živiny. Na aplikaci vápna je obvykle vhodné jaro. Množství vápna, které použijete, závisí na kyselosti vaší půdy. Zjistit úroveň pH půdy můžete testem.
  2. K sečení a vertikulaci použijte vždy čisté, ostré zahradní nářadí. Tím zabráníte, aby se do půdy dostaly choroby.
  3. Máte v trávníku choroby či škůdce? Ihned trávník ošetřete přírodními pesticidy.
  4. Nenechávejte věci na trávníku celé dny na stejném místě, jinak bude tráva slehlá a na trávníku se objeví holá nebo suchá místa.
Vytvořte si svou vlastní dokonalou zahradu!

Vytvořte si svou vlastní dokonalou zahradu!

Máte rádi zahradničení? Jste nejraději, když můžete celý den strávit prací na zahradě? Pak vás jistě bude bavit vytvořit si vlastní zahradu. Možná byste chtěli svou zahradu kompletně přetvořit. V tom vám můžeme být nápomocni. Pořiďte si několik krásných rostlin a květin a začněte tvořit svou zahradu. O všem se dočtete tady.

Zahajte práce na zahradě

Jakmile se objeví první paprsky slunce, začnou všichni pobývat venku ve svých zahradách. Je ten pravý čas připravit celou zahradu na jaro a léto. Nejlepší je nejprve uklidit. Máte v zahradě stále jednoleté rostliny a květinové cibulky? Pak je nejprve musíte odstranit. Zde si můžete přečíst o tom, jak připravit zahradu na výsadbu. Už máte zahradu uklizenou? Pak nastal čas vrhnout se do díla!

Plán zahrady

Před samotným vysazováním v zahradě je dobré si nejprve nakreslit plánek, kde budete co vysazovat. Je dobré vědět, kolik prostoru máte a jak ho chcete vyplnit nebo zda ho chcete pokrýt trávníkem. Potom naplánujte rozvržení rostlin, stromů a/nebo květin s květinovými cibulkami. Říkáme tomu plán zahrady. Plán zahrady vám pomůže s nákupem všeho, co pro zahradu potřebujete. Díky plánu zahrady si u nás můžete objednat vše, co potřebujete. Objednané zboží vám doručíme rychle a pohodlně až k vám domů.

Vysazování stromů, keřů a trvalek

Stromy, keře a trvalky jsou srdcem vaší zahrady. Zůstávají zde po několik let a se svými překrásnými barvami a tvary jsou dominantou vaší zahrady. Vyberte si tedy své oblíbené stromy, keře a trvalky a umístěte je na důležité místo v zahradě. Vzhledem k tomu, že je stále častější pěstování stromů, keřů a trvalek v květináčích, lze je vysazovat celoročně. Půda nikdy nesmí být promrzlá, protože by to zabilo kořeny. Rostliny pěstované ve volné půdě lze sklízet během období vegetačního klidu a lze je vysazovat v období od října do března. To platí zejména pro velké stromy a živé ploty.

Při vysazování stromů, keřů a trvalek postupujte podle následujících kroků:

  1. Na stanovišti vykopejte pro rostlinu jámu větší než kořenový bal. Důležité je uvolnit půdu na dně jámy.
  2. Jámu částečně naplňte novou zeminou, abyste do půdy přidali živiny.
  3. Vložte kořenový bal do jámy tak, aby byla jeho horní část těsně po povrchem. Poznámka: Pokud je kořenový bal nad úrovní zeminy, může vyschnout.
  4. Pevně zeminu kolem kořenů upěchujte, aby si mohly kořeny vytvořit se zeminou kontakt.
  5. Dopřejte rostlině vydatnou zálivku. To je důležité z několika důvodů. Za prvé voda vytěsní vzduch v půdě kolem kořenů. Za druhé rostlina po stěhování opravdu potřebuje pít.

Kvetoucí cibuloviny vnáší do vaší zahrady barvy

Při vytváření nebo přetváření zahrady je důležité brát v úvahu cibulky, které již jsou v zemi. Samozřejmě, že jste si cibulky, které kvetou na jaře, plánovali už loni na podzim. Je pochopitelné, že se v zahradě nespokojíte s jarními květinami a stromy, keři a trvalkami, ale budete chtít ještě více barev v létě. Vyplňte prostory na záhonech cibulovinami, které vykvétají v létě. Jsou vaše záhony už zaplněné? Kvetoucí cibuloviny můžete pěstovat také v květináči. Na stránkách Horteka.cz najdete balení květinových cibulek pro záhony nebo květináče. Můžete své zahradě dodat překrásné letní barvy. Chcete se dozvědět více o různých kvetoucích cibulovinách a nejlepších způsobech jejich pěstování? Podívejte se na stránku o kvetoucích cibulovinách na našem webu.

Tip: Některé cibuloviny vykvétají na jaře, některé v létě. Ověřte si tedy, jaké si kupujete.

Dokončete svou zahradu

Zaměřme se nyní na zahradní vybavení, aby byla vaše zahrada kompletní. Velmi užitečný je v zahradě sud na dešťovou vodu. Díky němu budete moci dopřát záhonům, rostlinám v květináčích a trávníku dešťovou vodu i v suchých obdobích. Nakonec budete potřebovat osvětlení pro teplé letní večery. Nabízíme širokou škálu venkovního osvětlení, které večer vytvoří ve vaší zahradě tu správnou atmosféru. Pak si budete moci užívat své báječné nové zahrady ve dne i večer.

Zde se podívejte na náš sortiment rostliny do zahrady

Proč jsou pro Vás rostliny prospěšné?

Proč jsou pro Vás rostliny prospěšné?

Obklopte se rostlinami pro relaxaci – proč jsou pro vás rostliny prospěšné

Po modré barvě je zelená nejběžnější barvou na planetě Zemi. Již víme, že nám zelená barva dělá radost, ale několik studií prokázalo, že zelená je pro nás skutečně dobrá. Rostliny vám pomohou relaxovat, zlepšit životní prostředí a poskytnout vašemu zdraví znatelnou podporu.

Vyčistěte vzduch

Je všeobecně známo, že rostliny prostřednictvím fotosyntézy převádějí CO2 na kyslík. Tím se zvyšuje množství kyslíku ve vzduchu, což nám usnadňuje vdechování jeho dostatečného množství. Rostliny čistící vzduch také filtrují nečistoty ze vzduchu. Mezi tyto nečistoty patří plyny a jiné škodlivé látky, které by jinak nemohly z dobře izolované budovy uniknout. Díky rostlinám je vzduch, který dýcháte, čistší a zdravější.

Koncentrace a produktivita

Studie prokázaly, že pokud máte na pracovním stole rostliny, může to zvýšit vaši koncentraci a tím i produktivitu až o 15 %. Tento výzkum také ukázal, že rostliny mohou zlepšit vaši paměť až o 20 %. Máte často během pracovního dne problémy se soustředěním? Nebo se často rozptylujete a zapomenete něco udělat? Rostliny by vám mohly pomoci být v práci produktivnější, obklopte se tedy co největším množstvím zeleně v kanceláři i doma.

Rostliny vám budou dělat radost

V rámci britské studie byla sledována skupina lidí po dobu 18 let a bylo zjištěno, že lidé, kteří se obklopovali zelenou barvou, byli šťastnější. Tito lidé často žili v zeleném prostředí nebo vlastnili mnoho rostlin. Přesvědčte se sami – zahradničení nebo péče o pokojové rostliny by vám také mohly pomoci cítit se šťastnější!

Stromy a rostliny vám pomáhají relaxovat

Když procházíte lesem, obklopí vás báječná vůně stromů. Milujete pobyt venku – vychutnáváte si čerstvý venkovní vzduch a nádherné barvy. Díky tomu se cítíte naprosto uvolněně. To je způsobeno vůněmi stromů. Stromy vylučují fytoncidy, které mají odpuzovat hmyz a plísně. Fytoncidy mohou snižovat krevní tlak a úroveň hladiny kortizolu. Mohou vám pomoci dokonale se zrelaxovat. Stálezelené stromy mají obzvláště silný účinek. Zvažte proto vysazení stromů na své zahradě.

Zahradničení vám také pomůže relaxovat. Po dlouhém a stresujícím pracovním dni, kdy se vám ne všechno podařilo, není nic lepšího, než relaxovat na zahradě a pečovat o rostliny. Výzkumy ukazují, že lidé se cítí šťastni, když vidí rychlé výsledky své práce. Na zahradě můžete vidět rychlé výsledky například při sázení nebo prořezávání. Vyzkoušejte si to sami!

Zlepšení kvality spánku

Zvýšení hladiny kyslíku v místnosti vám pomůže lépe spát. Proto je dobré mít v ložnici rostliny, které čistí vzduch. Některé rostliny ale také vylučují zvláštní aroma, které vám pomůže spát ještě lépe. Při výběru rostliny, kterou chcete do ložnice umístit, buďte opatrní, protože existují také rostliny, které kyslík v noci neprodukují, ale absorbují.

Když si shrneme, je jasné, že rostliny jsou pro vás přínosné. Existuje tedy mnoho důvodů, proč mít rostliny v domě, na zahradě nebo na balkóně. Rádi vám pomůžeme najít rostliny, které jsou pro vás nejlepší. Podívejte se na náš sortiment pokojových rostlin a zahradních rostlin a zlepšete kvalitu svého života ještě dnes!

Z lásky k vašim rostlinám

Z lásky k vašim rostlinám

Pokojové rostliny vyžadují hodně lásky a péče. Jedna rostlina může potřebovat o trochu více péče než jiná, a to je důvod, proč s nimi nikdy není nuda! Je proto důležité, abyste přesně věděli, jak se o své pokojové rostliny starat. Veškerou vaši pozornost vám zaručeně vrátí. Budou nejenom odolnější, také vydrží déle krásné. Navíc jakmile vám vykvetou, i jejich květy budou silnější a vydrží déle. Získejte maximální dlouhodobé potěšení ze svých rostlin díky těmto jednoduchým radám.

Nechte se vést svými pocity

Když pečujete o své pokojové rostliny, nechte se vést tím, co cítíte. Stejně jako lidé a zvířata, i rostliny potřebují to správné množství výživy a vody. Rostliny můžete poškodit, budete-li je zalívat příliš často, nebo naopak vůbec. Jednou za pár dní tedy zkontrolujte zeminu v květináčích, jestli není potřeba rostliny zalít. Abyste dobře odhadli vlhkost zeminy, strčte do ní prst do hloubky zhruba 2 cm. Pokud je zemina lehce navlhlá, povětšinou to znamená, že rostliny ještě zalít nepotřebují. Pokojové rostliny jako kaktusy a sukulenty vydrží bez vody i delší dobu. Jakmile si rostliny přinesete domů, je důležité zkontrolovat vlhkost zeminy, prstem to zjistíte nejlépe.

Malé dávky s postupným dolíváním

Nadešel čas rostlinu zalít? Nejlepší je zalévat v malém množství vlažnou vodou. Takto to vyhovuje většině pokojových rostlin. Zejména tropické rostliny preferují vlažnou vodu oproti studené. Pokud je zalijete příliš studenou vodou, může to uvést kořeny do šoku a nebudou schopny vodu absorbovat. Ke štěstí bude vašim rostlinám stačit malá sklenice vody. Když jim dvakrát do roka, vždy během vegetačního období, dopřejete trochu extra výživy, zvýšíte tak jejich zdraví a vitalitu. Přimíchejte hnojivo do vody a rostliny zalijte jako obvykle.

Subtropické klima

Mnoho pokojových rostlin jsou tropické rostliny, které mají rády teplo a vlhko. Je nesmírně důležité, abyste je umístili někam, kde je stálá teplota a dostatek světla. Nevystavujte je do přímé blízkosti topení a otevřených oken. Když jim jednou za týden postříkáte listy vodou, budou vaše rostliny štěstím bez sebe. Při stříkání nezapomeňte ani na spodní stranu listů.

Udržujte rostliny čisté

Kvůli prachu mohou rostliny vypadat zanedbaně a může jim to i škodit. Odumřelé listy byste měli vždy opatrně odtrhnout, aby na ně rostlina zbytečně neplýtvala energií. V tomto vám vaše rostliny často napoví. U většiny rostlin odumřelé listy snadno poznáte podle jejich nahnědlé barvy a suchého vzezření. Pokud jsou listy žluté, většinou to znamená, že se rostlině dostává příliš mnoho, nebo příliš málo vody či slunečního svitu. Vždy si přečtěte štítek u rostliny, kde najdete přesné informace.

Tip: Rychlý způsob, jak rostlinu oživit, je vzít si ji s sebou do sprchy. Tak se zbavíte prachu a zároveň postříkáte listy.

Prohlédněte si náš sortiment pokojových rostlin

Sázení a pěstování popínavých rostlin

Sázení a pěstování popínavých rostlin

 

Popínavé rostliny Vám poskytnou možnost zkrášlit zahradu, aniž by zabraly mnoho místa. Tyto rostliny propůjčí chladným venkovním zdím, plotům a pergolám větší pestrost a rozmanitost. Než si začnete užívat jejich nádhery, musíte jim nejprve vybrat místo. Jak se popínavé rostliny vlastně sázejí? A co je důležité pro pěstování popínavých rostlin? Další informace o popínavých rostlinách najdete zde.

Popínavá nebo úponkovitá rostlina

Víte, že popínavé rostliny samy hledají, jak se přidržet na stěně nebo plotu? Některé popínavé rostliny potřebují ze začátku trochu pomoci, aby si našly cestu vzhůru. Tyto rostliny se nazývají úponkovité. Popínavá růže je dobrým příkladem úponkovité rostliny. Úponkovité rostliny se nemohou samy přichytit, a proto potřebují žebříček, pletivo nebo oblouk, aby se navedly správným směrem. Díky oporám lze navíc ovlivňovat růst nových výhonků. Tím jim udáváte směr.

Naproti tomu popínavé rostliny se samy přidržují na zdech, plotech či pergole. Hedera neboli břečťan využívá například svoje přilnavé kořeny, aby se mohla vyšplhat vzhůru. Díky přilnavým kořenům se hedera pevně přimkne ke zdi, plotu či pergole. Tyto kořeny jsou dostatečné silné, aby odolávaly větru. Hedera neboli břečťan je mrazuvzdorná, ale navzdory tomu dobře snáší hodně slunce. Proto je to rostlina, kterou můžete obdivovat mnoho let. Jiná popínavá rostlina, plamének (clematis) se přidržuje pomocí ovíjejících stonků. Jestliže byste chtěli, aby se tato popínavá rostlina vinula do výšky u zdi, bude potřebovat žebříček. Chtěli byste, aby se plamének pnul podél pergoly? Oviňte sloupky pergoly pletivem. Plamének se pak bude sám vinout kolem pletiva, aby se vyšplhal nahoru.

Jak se popínavé rostliny sázejí?

Teď už víte, že mezi přichycováním popínavých a úponkovitých rostlin je velký rozdíl. Proto byste měli před sázením podle toho vybrat i vhodné místo. A pak můžete začít. Dále se postupně dovíte, jak:

  1. najdete optimální místo pro popínavou nebo úponkovitou rostlinu. Přitom přihlédněte k vhodné opoře a vystavení slunečnímu záření, které rostlina potřebuje, aby se jí optimálně dařilo. Hedera se například nehodí na zeď s omítkou.
  2. Připevněte opory k plotu, zdi či pergole. U úponkovitých rostlin a některých popínavých rostlin je opora pro optimální růst nezbytná. Dejte pozor, aby byla opora dobře upevněná.
  3. Pro oporu vykopejte asi 20 až 25 cm velkou jamku.
  4. Postarejte se o to, aby byl rostlinný bal dostatečně vlhký, a zasaďte ho v přiměřené výšce do jamky, šikmo proti opoře. Jak máte přesně produkt zasadit, to zjistíte v příslušných informacích o produktu na naší webové stránce. Doporučujeme Vám, abyste se o tom předem informovali.
    U některé popínavé rostliny se například musejí kořeny zasadit těsně pod povrch a u jiné rostliny potřebují kořeny více slunečního světla.
  5. Po zaplnění jamky vylepšete kvalitu půdy novým květinovým substrátem nebo přidejte živiny. Uvolněte úponky od stonku. U popínavých rostlin, které při přichycování potřebují pomoc, a u úponkovitých rostlin by se měly úponky připevnit k opoře.
  6. Potom ihned zalijte.

Měli byste vědět: Je možné, že popínavá rostlina se musí pěstovat ve stínu, ovšem kořeny potřebují sluneční světlo. Jak máte přesně postupovat, to se dovíte z informací o příslušné rostlině.

Jak se popínavé rostliny pěstují?

Zasadili jste popínavou rostlinu do země a samozřejmě byste chtěli, aby se jí dobře dařilo a aby rostla požadovaným směrem. Proto je důležité, abyste popínavé rostliny správně vedli. Chtěli byste, aby popínavá rostlina rostla jen nahoru? Odřízněte vodorovné výhonky a přivažte svislé výhonky.

Kromě toho je důležité, abyste popínavé rostliny pravidelně přistřihovali. Různé popínavé rostliny rostou až tak daleko, že už nemají žádnou oporu. Mohou růst také daleko dopředu od plotu. Nejlepší dobou pro přistřihování popínavých rostlin je časné jaro.

Prohlédněte si náš sortiment popínavých rostlin

Pěstování růží a péče o ně

Pěstování růží a péče o ně

 

Růže kvetou v létě a v zahradě vytvářejí romantická zákoutí. Vysaďte vedle sebe kombinaci růží různých druhů a barev, a vytvořte si tak svůj růžový ráj. Zde je několik tipů na pěstování růží a péči o ně.

Začněte dokonalou zeminou

Růže mají rády mírně vápenatou půdu bohatou na humus, která je dostatečně prostupná pro kyslík. Půda, která je příliš mokrá nebo příliš suchá, může ovlivnit vývoj růží. Než růže vysadíte, měli byste půdu přerýt. Pro sázení se doporučuje vykopat velkou jámu a naplnit ji speciálním substrátem pro růže nezávisle na tom, jaký typ půdy máte. Tento pěstební substrát bude obsahovat správné živiny a bude mít pro růže vhodnou strukturu. Pokud chcete postupovat přesně podle doporučení, připravte si zeminu na jaře a zapracujte do ní hnojivo. Díky dobrému hnojivu se stopovými prvky (nízký obsah dusíku a dostatek hořčíku a draslíku), které zajišťují sílu a zdraví růží, bude na podzim zemina připravená, abyste mohli růže vysadit.

Vysazování růží

Existuje spousta různých druhů růží, které lze vysazovat různými způsoby. Pnoucí růže by se měly vždy vysazovat podél zdi nebo pergoly, růže do volné půdy se zase krásně hodí do záhonů. Vhodné umístění rostlin je také závislé na jednotlivých druzích. Půdopokryvné růže, trsové růže a velkokvěté růže vysazujte ve vzdálenostech 35–45 cm od sebe. Stromkové růže potřebují rozestupy 80–100 cm a pnoucí růže  by měly být vzdáleny alespoň 1–2 m od sebe. Všechny růže mají jedno společné: milují slunná a vzdušná stanoviště. Zde je několik tipů pro vysazování různých druhů růží.  

Růže do volné půdy

Růže do volné půdy lze vysazovat od poloviny října do pozdního dubna. Pokud není půda v zimě zmrzlá, lze růže do volné půdy vysazovat jako obvykle. Vysazování růží v době, kdy je sníh, se nedoporučuje, protože tak může dojít k poškození kořenů. Podzim je nejlepší doba pro vysazování růží, protože pak mají celou zimu na vytváření kořenů a na jaře pak vykvetou.

Než k vám růže dorazí, mohou jim mírně vyschnout kořeny – vložte je tedy před vysazením přes noc do kbelíku s vlažnou vodou. Pro vysazení růží si vyberte slunné stanoviště. Jen půdopokryvné růže mohou růst v polostínu nebo ve stínu, ostatní růže do volné půdy nikoli. Dejte pozor, jaké další rostliny v záhonu máte. Kořeny stromů mohou z půdy odebírat spoustu vody a živin, které růže potřebují. Než růže vysadíte, půdu prokypřete. Jáma pro vysazení musí být dostatečně hluboká a široká, aby se kořeny vešly do půdy bez ohýbání. Umístěte růže s kořeny rozprostřenými ve správné hloubce – informaci o ní najdete na štítku rostliny. Silnější část, ze které vyrůstají větve, by měla být zhruba 3–5 cm pod zemí. Jemně s růží zatřeste, abyste vyplnili všechny mezery mezi kořeny zeminou. Pevně upěchujte a zalijte spoustou vody. Vytvořte kolem růže kopeček zeminy. Když růže takto zahrnete zeminou, ochráníte kořeny před zimními mrazy.

Růže v pěstebních květináčích

Růže v pěstebních květináčích lze vysazovat téměř po celý rok, kromě období, kdy mrzne. Před výsadbou umístěte růži na půl hodiny do kbelíku s vlažnou vodou. Vytvořte v zemině dostatečně velký důlek k vysazení zvonků a půdu prokypřete. Vyjměte růži z květináče a umístěte ji do správné hloubky:

  • Roubované růže v pěstebních květináčích jsou v roubovaném místě (silnější část, ze které vyrůstají větve) citlivé na mráz. Toto místo by mělo být při vysazení zhruba 3–5 cm pod zemí. Vyplňte jamku pro výsadbu vylepšenou zeminou, pevně upěchujte a zalijte spoustou vody. Kolem růží nahrňte zeminu, abyste ochránili roubované místo.
  • Řízky růží v pěstebních květináčích nejsou naroubované, a proto nemají žádné roubované místo. Zajistěte, aby byla horní část jejich kořenového balu těsně pod povrchem. Zlepšete kvalitu zeminy a použijte ji pro vyplnění jamky pro výsadbu. Pevně upěchujte a zalijte spoustou vody.

Pnoucí růže

Na pnoucích růžích je nejlepší, že je můžete pěstovat v podstatě kdekoli. Rády se pnou po starých plotech a umějí snadno proměnit nevzhledné zdi na nevšední podívanou. Důležité je dobře ochránit pnoucí růže před větrem, proto pro ně vyberte stanoviště, které není příliš větrné.

U zdi

Pro pnoucí růže se hodí téměř každá zeď. Jediné zdi, které byste pro pnoucí růže neměly využívat, jsou hodně kryté zdi nebo zdi směřující na jih. Zdi směřující na jih se mohou příliš zahřívat, a způsobit tak vysychání růží. Při vysazování pnoucích růží ke zdi:

  1. Připevněte ke zdi rám pro popínání. Mezi mříží a zdí nechte mezeru 2 cm, aby byla umožněna cirkulace vzduchu.
  2. Vysaďte růže zhruba 30 cm od zdi – blíž u zdi by byla půda příliš suchá.
  3. Vyberte čtyři nebo pět hlavních větví růže, které přivážete k mříži.
  4. Dopřejte růžím vydatnou zálivku.

U pergoly nebo sloupu

Růže se nemusí pnout jen po zdi, mohou se pnout třeba i po pergole. Pro tento účel vysaďte několik růží po obou stranách pergoly, aby se nahoře spojily a vytvořily střechu. Růže, které jsou správně umístěné kolem struktury pergoly vytvoří během jednoho roku skvělé výsledky. Do tří let dosáhnete cílového efektu: barevné střechy z růží.

Vysazování růží do květináče

V zásadě všechny růže je možné vysadit také do pěkného květináče. Kořeny růží rostou, na rozdíl od kořenů trvalek, do hloubky, nikoli do šířky. Jakmile jejich kořeny dosáhnou dna, rostliny přestanou růst, takže vždy použijte velký květináč a pravidelně přizpůsobujte velikost květináče velikosti růží. Pro pěstování v květináčích se nejlépe hodí růže, které dorůstají do maximální výšky 80 cm. Upozornění: růže v květináčích potřebují (dokonce) ještě více vody
Aby bylo pěstování co nejjednodušší, máme pro vás několik užitečných tipů:

  • Ujistěte se, že jsou v květináči odtokové otvory
  • Umístěte na dno květináče vrstvu úlomků nebo keramzitu.
  • Na ní vytvořte vrstvu zeminy pro růže.
  • Ujistěte se, že je roubované místo (kde jsou stonky spojené s kořeny) také zakryto zeminou pro růže, abyste zabránili poškození rostliny mrazem.
  • Zaplňte zbytek jamky pro výsadbu a pevně upěchujte.
  • Zalijte velkým množstvím vody!

Péče o růže

Růže milují hodně vody. Za běžných podmínek mají dost vody ze srážek, v suchých obdobích jim však dopřejte zálivku navíc. Růže potřebují také hodně živin, protože tak rychle rostou. Od dubna do července se doporučuje zhruba každé tři týdny přihnojovat hnojivem pro růže. Například můžete vyzkoušet hnojivo na růže, abyste dosáhli intenzivnějšího kvetení.

Navíc byste měli růže každé léto po odkvětu zastříhávat. Odstřihněte odkvetlé květy a zvadlé listy, aby se veškerá energie mohla soustředit do nových květů. Každý druh růže se zastřihává jiným způsobem.

Prohlédněte si náš sortiment růží

 

Které cibuloviny se hodí do interiéru?

Které cibuloviny se hodí do interiéru?

Mnoho kvetoucích cibulovin může kvést doma v květináči. Kvetoucí cibuloviny v květináčích jsou květinové cibulky kvetoucí na jaře, které prošly „umělou“ zimou. Ve školce byly vystavovány po dobu několika týdnů zimním teplotám (např. ve velké chladicí komoře). Díky tomu začnou cibulky pravděpodobně pučet dříve a lze je pěstovat v dekorativním květináči v interiéru. Mezi dobře známé kvetoucí cibuloviny do interiéru patří působivá amarylka, vonný hyacint a ocún, který kvete i bez vody. Ale i tulipány a narcisy se dají pěstovat v květináči. Vyberte si své oblíbené květiny a barvy!

Jak pečovat o kvetoucí cibuloviny v interiéru?

Existují různé způsoby pěstování kvetoucích cibulovin uvnitř. Koupit si můžete spoustu typů květinových cibulek v květináčích. Tyto cibulky se dodávají v dekorativních květináčích a již mají přečkanou „zimu“. Poznámka: Neumísťujte je na příliš teplé stanoviště u okna nebo nad radiátorem. Za pár týdnů bude váš stůl zdobit krásná kytice květů. Kromě květináčů také existují květinové cibulky ve vosku, cibulky, které kvetou bez vody a cibulky ve vodě.

Amarylka a ocún se dodávají jako květinové cibulky kvetoucí bez vody. Krásně kvetou, aniž by potřebovaly vodu nebo půdu. Umístěte hlízu ocúnu do misky nebo vázy na světlé místo. Brzy se objeví jeho dekorativní květy! Po odkvetení lze hlízu zasadit ven a ona se rozmnoží. To znamená, že se v následujícím roce objeví více květů. Amarylka také snadno vykvete bez vody v obývacím pokoji. Cibulka amarylky má sama o sobě tak velkou životaschopnost, že vykvete bez potřeby vody nebo zeminy! První den vložte cibulky amarylek do kyblíku s vodou a potom je umístěte do pěkné ozdobné misky.

Hyacinty a amarylky jsou vhodné pro pěstování ve vodě. Vložte hyacinty do sklenice na hyacinty s vodou co nejdříve poté, co jste je obdrželi. Zajistěte, aby byla cibulka těsně nad vodou a nedotýkala se. Nyní umístěte sklenici s cibulkou do temné místnosti s teplotou 10-12 °C, například do sklepa. Za nějakou dobu značně povyrostou kořeny a objeví se pupen. Jakmile bude pupen dlouhý cca 4 cm, přesuňte hyacint do světlé a chladnější místnosti. Nedávejte hyacint do teplého obývacího pokoje, dokud pupen nevyroste celý ven z cibulky. Po zhruba třech týdnech budete za čekání odměněni prvními květy! Pěstování amarylek ve vodě je o něco snazší. Umístěte cibulku amarylky do speciální sklenice na amarylky, tak aby byla cibulka těsně nad vodou. Amarylku ve vodě hned umístěte na světlé a teplé místo v obývacím pokoji. Udržujte zhruba stejnou hladinu vody a když se voda zakalí, vyměňte ji.

Chcete si sami vypěstovat volné cibulky v květináčích? Pak je důležité, abyste nejprve nasimulovali zimní období. Nejprve zasaďte cibulky do květináče s čerstvým substrátem. Ujistěte se, zda jsou v květináči otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda. Umístěte květináč na chladné místo s teplotami do 8 stupňů Celsia, například do ledničky. Poznámka: květinové cibulky sice docela dobře snesou mráz, ale nemají ho rády. Abyste cibulky ochránili, zakryjte květináč potravinovou fólií. Udělejte do ní několik otvorů, aby měly cibulky dostatek vzduchu. Velké cibulky, například cibulky tulipánů, potřebují být v chladnu zhruba deset týdnů. Menší cibulky, například krokusy, stačí nechat v ledničce kratší dobu. Potom odstraňte fólii a umístěte květináč na světlé místo. Ne však na plné slunce, protože by se pak cibulky přehřívaly.

Péče o kvetoucí cibuloviny v interiéru

Zajistit, aby kvetoucí cibuloviny v interiéru rozkvetly, je velmi snadné. Chcete, aby vám vykvetly kolem Nového roku? Potom květinové cibulky (do interiéru) zasaďte do substrátu nebo je dejte do vody v půlce listopadu. Doba kvetení závisí na tom, kdy umístíte květinové cibulky dovnitř. Když je vezmete domů co nejpozději, mohou kvést až do konce jara. Květinové cibulky v květináčích jsou k dispozici od listopadu do března. Když umístíte květináč s cibulkou do teplého obýváku, vyrazí z květináče veselé a vonné květy! Tyto urychlené kvetoucí cibuloviny v květináčích pokvetou doma asi dva týdny a vytvoří zde dokonalou jarní atmosféru. Pravidelně zalévejte (ne přímo na cibulku) a zajistěte, aby kořenový bal nevyschnul. Není zapotřebí dodávat výživu; cibulka má většinu potřebných živin v sobě.

Od ledna je možné cibuloviny v květináči také vysazovat ven. Vypadají skvěle v záhonech, v květináčích i v truhlících. Jelikož jsou venkovní teploty stále nízké, pokvetou cibuloviny několik týdnů. Nádhera!

Těšíte se již na cibuloviny kvetoucí na jaře? Podívejte se na sortiment květinových cibulek již nyní.

Prohlédněte si náš sortiment květinových cibulek

Sázení lilií

Sázení lilií

Lilie jsou úžasné květiny, které se také považují za symbol přírodní krásy. Oblíbené lilie (Lilium) lze výborně kombinovat s dalšími kvetoucími cibulovinami a zahradními rostlinami. Lilie se sázejí na podzim nebo na jaře, aby vás v létě čekala záplava květů!

Lilie: přírodní krása

Známe více než sto různých odrůd lilií a další hybridní odrůdy. Vydělujeme čtyři hlavní skupiny hybridních odrůd – asijské hybridy, orientální hybridy, trubkovité hybridy a tzv. hybridy LA (kříženec asijských a trubkovitých odrůd). Některé odrůdy lilií navíc najdete pouze ve volné přírodě v Asii, Americe nebo v Evropě.

Všechny odrůdy mají tři vnitřní a tři vnější okvětní lístky, které mají jemně špičatý tvar. Ve středu květu roste šest tyčinek obklopených okvětními lístky. Květy dorůstají průměru až 25 cm. Na odrůdě závisí barva, přesný tvar a velikost květu i velikost cibulky.

  • Hybridy Aurelian jsou vyšlechtěné z trubkových lilií, které, jak jejich název naznačuje, mají květy ve tvaru poháru. V červnu nebo červenci se můžete těšit na bílé, žluté nebo růžové květy. Na každém stonku vykvétá 6 až 15 květů.
  • Lilie bělostná (Lilium candidum) patří k nejstarším vyšlechtěným odrůdám lilií, kterou poznáte podle bílých květů. Tato lilie může dorůstat až do výšky 1,80 metru. U této odrůdy na jednom stonku naleznete až 20 květů, mnohem více než u ostatních odrůd.
  • Lilie tygrovaná (Lilium lancifolium) zase přináší oslnivé oranžové květy. Tato odrůda je charakteristická tím, že okvětní lístky se stáčejí dozadu a tyčinky trčí daleko z květu. Existuje mnoho neobvyklých odrůd lilií.

Sázení lilií na zahradu

Lilie patří mezi letní cibuloviny, a ty se vybarvují v červnu a v červenci. Sázejí se buďto na podzim, v říjnu, nebo v prosinci, nebo na jaře před začátkem dubna. Nesmíte je ale sázet v období mrazíků. Teplota pod bodem mrazu by mohla cibulky poškodit. Přesto však doporučujeme lilie vysadit, co nejdříve je to možné. Čím dříve je vysadíte, tím déle se mohou zakořeňovat a tím více je chlad posilní. Z cibulek nakonec vyraší silnější a vyšší rostliny s většími květy.

Lilie mají v oblibě sluneční svit, ale pouze pokud jim je od kořenů zima. Proto cibulky zasaďte na stanoviště s dostatkem slunečních paprsků, které lze zároveň v případě nutnosti ochránit před mrazem. Zajistěte, aby měly vždy mírně vlhkou půdu. Půda musí být kyprá a řádně odvodněná, aby cibulky správně rostly. Smícháním půdy se substrátem nebo hnojivem se půda obohatí. Před výsadbou si přečtěte informace na obalu. Některým odrůdám nevadí vápenatá půda, jiným ano. Pokud si nejste jisti, zvolte raději mírně kyselou půdu. V takové půdě se bude dařit všem odrůdám lilie. Kyselost půdy můžete ověřit testem pH.

Při výsadbě si pomozte šikovnou lopatkou nebo speciálním sazečem na cibuloviny. Vyhlubte jamku o hloubce odpovídající trojnásobku výšky cibulky lilie a vložte všechny cibulky zúženým koncem směrem nahoru a kořeny směrem dolů. Udržujte odstup 20 až 25 cm. Pokud potřebujete vysázet cibulky na velkou plochu, nejdříve postupně vyhlubte všechny jamky a potom zasaďte všechny cibulky najednou. Jamky zasypte substrátem pro květinové cibuloviny a jemně jej upěchujte. Pokud se vám půda zdá suchá, trochu ji zalijte. Cibulky lilií zpravidla snášejí chlad dobře. Jakmile ale přijdou velmi silné mrazy nebo přívalové srážky a silný vítr, zakryjte je raději bublinkovou fólií.

Sázení lilií do květináče

Liliím to náramně sluší ve velkém květináči na terase, na balkóně, ostatně i na zahradě. Sázení lilií je hračka. Stačí postupovat podle následujících kroků:

  • Připravte si velký květináč, ale pouze takový, který má na dně otvůrky, aby docházelo k odvodňování květináče.
  • Na dno nasypte úlomky květináče a poté jej překryjte čerstvým substrátem.
  • Zasaďte cibulky do trojnásobné hloubky jejich výšky zúženým koncem směrem nahoru.
  • V květináči nepotřebují tolik prostoru, bude stačit odstup 15 až 20 cm.
  • Zasypte cibulky substrátem a jemně jej upěchujte.
  • Hned potom lilie v květináči zalijte.
  • Liliím se bude dařit na terase nebo balkóně.

Vysaďte různé odrůdy lilií a všem padne brada

Zahradám i nádobám to mnohem víc sluší, když v nich kvetou rostliny s různě barevnými nebo různě velkými květy a rozmanitými listy. Půvabné lilie nejvíce září v kolektivu svého druhu. Můžete je samozřejmě na zahradu vysadit spolu s jinými rostlinami, aby všem opravdu padla brada. Lilie skvěle doplňují další vysoké kvetoucí rostliny jako například mečíky kalokvěty, vlčí boby nebo jiřiny. Chcete mít na zahradě příjemnou a uvolněnou atmosféru? Potom dejte přednost různým druhům květin ve dvou či třech barevných kombinacích a namíchejte je. Máte trochu okázalejší představu? Zkuste ještě větší počet odrůd různých tvarů a barev. Čím více barev, tím lépe! Jak praví zahradnický klasik: lilie lze nakombinovat se širokou škálou dalších květin. Není na tom co zkazit, sluší jim to všude.

Přesun lilií dovnitř

Lilie se také hodí dovnitř jako řezané květiny. Stačí odříznout několik květin ze zahrady a umístit je do vázy s několika listy. Dbejte na to, aby váza byla čistá a abyste rostliny odřízli pod úhlem. Spodní listy odstraňte, aby nebyly ponořené ve vodě. V závislosti na vnitřní teplotě mohou lilie kvést až dva týdny. Vázu umístěte na slunce a vyměňujte vodu jednou za týden (nebo jakmile se zakalí).

Prohlédněte si náš sortiment lilií