Rady a inspirace, Strana 3

Zahrada plná ovoce a zeleniny

Zahrada plná ovoce a zeleniny

Už dlouho pracujete na zeleninovo ovocné zahrádce? Nebo jste v pěstování zeleniny a ovoce úplní nováčci? Vždy nejdřív musíte zvážit, jak naložíte se sklizní. Pokud chcete ze zeleniny připravovat výtečné pokrmy ihned, založte si zeleninovou zahradu pro řezání! Z takovéto zeleninové zahrady nebudete mít tolik sklizně, aby vám naplnila všechny mrazáky. Díky zeleninové zahradě pro řezání budete na stůl servírovat nejchutnější a nejčerstvější pokrmy. Naše rady vám pomohou do začátku.

 

Zeleninovou zahradu je potřeba si rozvrhnout

Asi víte, že zeleninovou zahradu si můžete založit kdekoli a na různé způsoby. Nezáleží na tom, jestli půjdete cestou vyvýšeného záhonu na zeleninu, několika ovocných stromů v květináčích nebo se do toho vrhnete po hlavě, pěstování zeleniny není nikdy nuda. Tím spíš, že léto budete moct trávit s dostatkem výtečného ovoce a zeleniny. Nemusíte nutně všechno sklidit najednou – začněte zvolna tím, že si založíte nefalšovanou zeleninovou zahradu pro řezání. Rozvrhněte si zeleninovou zahradu tak, aby všechny druhy ovoce a zeleniny mohly dozrávat jak dlouho je jen potřeba a se sklizní se počkalo, až na ně přijde řada v jídelníčku. Máme pro vás několik rad, jak přeměnit obyčejnou zeleninovou zahradu na tu vhodnou pro řezání.

  • Rada č. 1: Nevysazujte příliš mnoho plodin stejného druhu, vyberte si raději celou škálu různých druhů ovoce a zeleniny. Můžete například vytvořit několik míst na výsadbu v zeleninové zahradě nebo v květináči. Díky tomu nemusíte řešit, kam přebývající sklizeň uložíte nebo komu ji věnujete.
  • Rada č. 2: Chcete-li do různých částí sadby umístit více plodin téhož druhu, zasaďte je v odlišnou dobu. Můžete například vysázet salát ve dvoutýdenních odstupech, abyste si na čerstvém salátu mohli pochutnávat co nejdéle.
  • Rada č. 3: Zeleninovou zahradu po sklizni většinou celou zlikvidujeme, v příští sadbě vždy používejte osivo jiného rostlinného druhu. Variací sázených plodin můžete zabránit rozvoji a šíření chorob, škůdců a plevele.

 

Kdy a jak se sklízí?

Doba výsadby a sklizně se u jednotlivých druhů ovoce a zeleniny liší. Všechna semínka totiž nerostou stejným tempem, zásadní roli navíc hraje i počasí. Když je teplo, plodiny porostou rychleji a rychleji i dozrávají. U mnoha druhů zeleniny je začátek doby sklizně zřejmý. Například červená řepa a ředkve se sklízí, jakmile jim ze země začne vykukovat hlavička. U ostatních druhů zeleniny stačí pozorovat zbarvení a vitalitu listů. Pokud jsou listy pevné, čerstvé a zelené, čas na sklizeň nejspíš už nastal. Není vhodné, aby zelenina dorostla příliš vysoko nad úroveň půdy, může tím ztratit na chuti. Začněte se sklizní, jakmile bude zelenina dost velká a bude mít správnou barvu. Na zeleninovou zahradu pro řezání jsou ideální ovocné druhy a kořenová zelenina. Ty nikam nespěchají a můžete je sklidit, až budete chtít.

Nejlepší je si sklizeň časově rozložit. Plody své práce na zeleninové zahradě pro řezání samozřejmě můžete sklízet, kdykoli jen po čerstvém ovoci nebo zelenině zatoužíte. Navíc pokud nesklidíte úplně všechny plody a listy, podpoříte vývoj rostlin. Léto klidně můžete strávit uždibováním šťavnatých jahod nebo zdravých cuket. Jen si utrhnete kousek, rostlina už začne pracovat na odpovídající náhradě. Ke sběru, ořezu a prořezávání ovoce a listů používejte nabroušené zahradní náčiní, ideálně po ránu, dokud není příliš velké horko. Přes noc pak rostlina po celém dni na sluníčku znovu nabere síly. Sklízejte po ránu, aby nedošlo ke škodám. Pak už stačí jen si to užít!

Prohlédněte si naši nabídku ovoce

Prohlédnete si naši nabídku osiva

Jak můžete vylepšit atmosféru u vás na terase?

Jak můžete vylepšit atmosféru u vás na terase?

Podlaha na terase je většinou dlážděná, což umístění rostlin příliš neusnadňuje. Pokud máte malou terasu, musíte prostor, který máte k dispozici, využít kreativně. Přidáte-li několik velkých květináčů nebo malých záhonů, bude vaše terasa vypadat větší. Načerpejte inspiraci z těchto skvělých nápadů na vytvoření úchvatné terasy.

Útulná veselá terasa

Vyberte si hodně květin v květináčích a ponořte se do letní atmosféry. První věcí, která vás napadne, jsou samozřejmě pestrobarevné kvetoucí cibuloviny! Veškeré kvetoucí cibuloviny můžete pěstovat v květináči a vytvořit si vřelou zahradní atmosféru. Vyberte si překrásné jiřiny s kulovitými květy nebo vysoké mečíky. Zkombinujte své oblíbené cibuloviny, ale nezapomeňte vzít v úvahu jejich období kvetení. Vždy zasaďte cibulky, které vykvétají jako poslední na dno květináče, a ty, které vykvétají jako první, navrch. To je snadný způsob, jak si vytvořit vlastní „lasagne“ z kvetoucích cibulovin.

Nechcete každý rok vysazovat do květináčů nové květiny? Pak jsou ideální volbou mrazuvzdorné trvalky, jako jsou hortenzie nebo hvozdíky. Úchvatná hortenzie ‘Wudu’ oplývá po celé léto ohromujícími bílými květy a můžete ji nechat celý rok venku. S hvozdíkem si užijete ještě více barev. Růžové květy a zelené listy vytvoří na vaší terase zářivě svěží kombinaci barev.

Se podívejte náš sortiment kvetoucích cibulovin

Tropická terasa

Líbila by se vám spíše cesta do tropů s mnohem větším množstvím zeleně? Pak jsou tyto tipy určené přesně pro vás. Nejprve přidejte zeleň. Zútulněte svou terasu umístěním vysokých balkonových rostlin po okrajích. Barevná pampová tráva vypadá fantasticky v kombinaci s šedými dlaždicemi nebo dřevěnými dekory. Podél okrajů terasy se bude báječně vyjímat také neinvazivní bambus Fargesia. Vytvoří krásné kulisy pro pohodovou atmosféru a příjemné chráněné místo. Tropické téma se jednoduše neobejde bez palem. Palmy v květináči z nabídky Horteka byly stvořeny speciálně na terasy. Vyberte jim tedy důstojné místo na terase a vytvořte si ještě věrohodnější atmosféru džungle. Tyto zahradní rostliny postačují pro vytvoření překrásné terasy, ale v opravdové tropické džungli samozřejmě roste mnohem více rostlin. Vyberte si zahradní nábytek s vestavěnými záhony a květináči, abyste do prostoru terasy umístili ještě více zeleně. Kombinace nábytku s květináči nejen, že vytváří více prostoru pro rostliny, ale také vše sjednotí. Vysaďte do těchto květináčů keře nebo jiné rostliny nízkého vzrůstu. Zvažte šedozelený blahovičník nebo bromélii a získejte ještě více barev.

Aby byla vaše městská džungle kompletní, doporučuje tým Horteka jezírko na terasu. Voda v jezírku má v létě ochlazující efekt. Přidejte do jezírka na terasu úchvatný leknín, který vaši tropickou zahradu zpestří barvami. Zelená zahrada působí jako sluneční paprsky.

Se podívejte náš sortiment zahradních rostlin

Ovocná terasa

Chcete na terase pěstovat ovoce a zeleninu? Pak si vytvořte na terase zeleninovou zahradu. Takovou zeleninovou zahradu si můžete navrhnout různými kreativními způsoby. Ovocné stromy a keře z nabídky Horteka jsou pěkné a snadno se dají pěstovat v květináči. Chcete si udělat limonádu z citrónů sklizených z vašeho vlastního citroníku? Jak osvěžující! Anebo... co takhle udělat si marmeládu z výtečných malin z vašeho maliníku? Tyto keře často vytvoří chutnou sklizeň už v prvním roce.

Chcete ještě rozsáhlejší zeleninovou zahradu? Nachystejte si vyvýšený záhon a dejte se do práce. Pro tento vyvýšený záhon potřebujete jen pár metrů čtverečních, ale odměnou vám bude barevná exploze s nejrůznějšími druhy ovoce a zeleniny. Zasaďte zde své oblíbené druhy zeleniny. Po pár měsících zalévání a snadné péče si můžete začít užívat fantastické sklizně. Než tato doba nastane, můžete se ponořit do svého nového koníčku – zahradničení. Jakmile sklidíte všechno ovoce a zeleninu, můžete znovu vyplnit volná místa v zeleninové zahradě rostlinami. Radost po celý rok!

Tip: Máte malou terasu a chtěli byste si ji lépe uspořádat? Pak zvolte diagonální zeleninovou zahradu u zábradlí. Tato zeleninová zahrada jednak zabere méně místa a navíc bude díky ní vaše terasa vypadat mnohem větší.

Se podívejte náš sortiment ovoce

Vytvořte si vlastní městskou džungli

Vytvořte si vlastní městskou džungli

Někteří lidé mají raději decentní nádech zelené, jiní zelenou záplavu. My ve společnosti Hoteka jsme přesvědčeni, že větší a zelenější rostliny jsou vždy nejlepší volbou. Každá místnost v domě si zaslouží přeměnu na městskou džungli. Koneckonců, zeleně nebude nikdy dost! Každý den si budete užívat krásy rostlin a objevíte něco nového, třeba když na strelícii vyroste nový list nebo vaše kalatea vynikne o něco více svoji barvou. To vše vám zajistí vaše městská džungle. Jak můžete tuto městskou džungli vytvořit? Postupujte podle jednoduchých kroků uvedených níže.

Jak začít vytvářet atmosféru městské džungle u vás doma

Aby se rostlinám dařilo, potřebují světlo, vodu a živiny. Pokud si rostliny pořídíte, budete chtít, aby byly krásné a zdravé – zejména, pokud budou součástí městské džungle, v níž má každá rostlina své důležité místo. Proto je prvním krokem k vytvoření vaší městské džungle pečlivý výběr správného místa. Musí tam být dostatek slunečního světla, abyste rostlinám postupně zajistili zelený vzhled a sílu. Mnoho pokojových rostlin pochází původně z tropů a miluje spoustu světla a tepla. Vyberte místnost, do které slunce svítí nejméně tři až pět hodin denně. Konkrétním příkladem je palma Kentia, která potřebuje každý den tři hodiny přímého slunečního světla.

V městskou džungli můžete proměnit jakoukoli místnost, dokonce i koupelnu! Zde je však potřeba pořídit zcela odlišné rostliny než do obýváku, kde se neustále topí. Rostliny čistící vzduch jsou vždy dobrou volbou! Regulují vlhkost v místnosti. Městskou džungli plnou rostlin čistících vzduch doma prostě musíte mít. Nabízíme je v nejrůznějších tvarech a barvách, jaké má například módní kalatea nebo stylový lopatkovec.

Jak bude vaše džungle vypadat?

Nyní je na čase, abyste zvolenou místnost kompletně zaplnili zelení. Pěkná pokojová rostlina bude slušet každičkému koutu. Rostliny si vyberte podle množství dostupného světla a vlhkosti. Abyste vytvořili skutečnou džungli, budete samozřejmě potřebovat několik rostlin, které z džungle skutečně pocházejí. Podívejte se například na závěsný eschynantus, který můžete umístit na vysokou skříňku – jeho převislé liány vás přenesou do asijských tropických lesů. Popínavá monstera dodá vaší džungli tvar. Větší rostliny mohou dorůstat téměř do stejné výšky jako strom a vaši džungli dokonale dokreslí. Tato pokojová rostlina představuje další druh, který čistí vzduch. Dalším klíčovým prvkem džungle je vrstva půdy. Veselý zelenec a odolná sansevieria jsou dokonalým doplňkem do domu, zatímco kaktusy a sukulenty krásně ozdobí nízké poličky. Vše dokonale spojte s krásnými barvami kvetoucí toulitky nebo bromélie, které se budou vyjímat na stole. Abychom volně parafrázovali známé rčení, dokážete džungli vnímat pro její nádherné rostliny?

Rostlina by nebyla nic bez…

Sladěného květináče, o tom není pochyb! Jaké štěstí, že proutěné košíky a terakotové květináče k tématu městské džungle opravdu pasují. Nádherné závěsné květináče jsou ideální pro vysoká místa a díky naší nabídce věšáků na rostliny jim zajistíte zaslouženou podporu. Rostlinám, jejichž spodní část je pevně v zemi, byste vždy měli pořídit květináč s velikostí o 3 cm větší než je velikost pěstebního květináče. Pěstební květináč je plastový květináč, ve kterém rostlinu dodáváme. Kořeny rostliny musí mít vždy dostatek prostoru pro růst. Jakmile rostlině dopřejete více prostoru, uvidíte, že bude růst lépe!

V džungli vždy najdete místo pro další zeleň

Na městské džungli je nejlepší, že vždy může být ještě větší a zelenější. Nový přírůstek do své džungle pořídíte snadno a kdykoliv. Nemusíte ani kupovat nové rostliny! Díky řízkům starších rostlin můžete svou rodinu rostlin oživit. Pomůže vám to vaši místnost vyplnit a zútulnit. Pokud chcete ve své džungli navodit dojem bažiny, umístěte řízky do vody a nechte se ohromit výsledky.

Chcete začít s vytvářením vlastní městské džungle? Podívejte se na naši širokou nabídku pokojových rostlin.

Prohlédněte si náš sortiment pokojových rostlin.

Motýlí zahrada

Motýlí zahrada

Nádherní a křehcí motýlci ve Vaší zahradě!

Jemní motýlci poletující z květu na květ jsou v zahradě skutečnou podívanou.

Rádi byste krásné motýly do své zahrady přilákali? Vytvořit takovou motýlí zahradu není nic těžkého. Začněte tím, že vysadíte rostliny a cibuloviny, které kvetou opravdu výraznými barvami, silně voní a motýli se jen pohrnou. Pravděpodobně nejznámější rostlinou, která dokáže nalákat motýly je odolný a trvalý motýlí keř (Buddleia). Slunečnice, levandule, šalvěj, modřenec, česnek, malý kosatec a pelargonie jsou také rostliny a cibuloviny, které určitě zvažte. Jasné barvy a výrazné vůně těchto rostlin jsou přímo jako magnet pro motýly. Navíc jsou všechny tyto rostliny moc hezké a budou krásně zdobit Váš záhon! Nemáte zahradu? Kolekce našich rostlin je pochopitelně možné pěstovat také na balkoně nebo na terase!

Úkryt pro motýly

Pokud se rozhodnete jít ještě o něco dál a nabídnout těmto malým zbarveným živočichům něco navíc, můžete jim také v zahradě přichystat místa, kde se budou moci ukrýt před deštěm, větrem nebo chladným počasím či dokonce mrazem. Za tímto účelem jsou osvědčené zídky z kamene nebo staré kmeny stromů. Můžete dokonce přímo pořídit motýlí hotel, který zavěsíte pod přístřešek. Motýli jsou zimomřivá stvoření a raději odpočívají na chráněných místech v zahradě, kde se dokážou zahřát na slunci a zvýšit svou energetickou hladinu pro létání.

Od housenky po motýla

Pro vytvoření příležitosti pro rozmnožování různých druhů motýlů ve vaší motýlí zahradě jsou nutné hostitelské rostliny. Housenky si vybírají divoké rostliny a zeleninu, jako jsou kopřivy, zelí, bodláky a jetel. Pokud se chcete na své zahradě kochat různými druhy motýlů, vyberte několik různých hostitelských rostlin.

Tip!

Housenky malých baboček admiral a paví oko jsou velice přitahovány kopřivami. Určitě stojí za to vysadit pár kopřiv do květináčů ( umístěte je na kryté místo na slunci ) čímž zabráníte tomu, aby kopřivy přerostly ostatní rostliny.

 

Péče o kvetoucí cibuloviny po odkvětu

Péče o kvetoucí cibuloviny po odkvětu

Určitě si své kvetoucí cibuloviny chcete užívat co nejdéle, je proto důležité znát rozdíl mezi jednoletými a domestikovanými cibulkami. Jednoleté cibulky se po odkvětu rostliny vykopávají ze země, kdežto ty domestikované zůstávají v půdě. Každý typ cibulek vyžaduje rozdílnou péči, v tomto článku vám ukážeme, jak pečovat o své jednoleté cibulky. Pokud chcete vědět více o domestikovaných cibulkách, přejděte na článek domestikované cibulky.

Cibuloviny kvetoucí na jaře, jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty, vyrůstají z jednoletých cibulek, které by měly být hned po odkvětu vykopány ze země. Pokud je budete chtít další rok zasadit znovu, je důležité nechat uhynout listy. Ponechte je na rostlině co nejdéle, nejlépe tak do poloviny července, cibulky z nich totiž po odkvětu pohlcují živiny. Tyto živiny jsou potřeba, aby rostlina další rok znovu vyrostla a vykvetla. Stonky a listy odstraňte poté, co úplně uschnou a zežloutnou, odumřelé květy můžete odstřihnout ihned. Když květy odstraníte, cibulka potom nebude plýtvat energií na tvorbu klasů, ale bude ji věnovat vlastnímu posílení. Přidáním hnojiva navíc zajistíte, že příští rok budete moci sázet opravdu silné cibulky.

Samozřejmě můžete dát cibulky po odkvětu ze zahrady pryč a další rok si koupit nové.

 

Vyjímání a skladování cibulek

Jakmile listy a stonky kompletně uvadnou, můžete cibulky vykopat ze země. Tomuto procesu se také říká vyjímání. Po tom, co cibulky vyjmete, je dobré z nich odstranit většinu zeminy. Skladujte je na suchém místě, jinak by mohly snadno uhnít. Před skladováním je neomývejte. Doporučujeme skladovat cibulky i s jejich hlízkami* v kartonové krabici (nebo na síťovém podnose). Umisťujte je do krabice po vrstvách, mezi jednotlivé vrstvy vkládejte noviny. Krabice s cibulkami uchovávejte na chladném suchém místě, např. ve sklepě.

* Hlízky (malé cibulky): Květinové cibulky se rozmnožují tak, že na své spodní straně vytváří menší cibulky, tedy hlízky. Po tom, co cibulku vyjmete, hlízky odstraňte společně s kořeny a kusy staré slupky. Tomuto procesu se někdy také říká loupání. Hlízky mohou být stejně jako dozrálé cibulky skladovány. Když je další rok zasadíte, za pár let vám nádherně vykvetou.

 

Sázení vyjmutých cibulek

Po tom, co cibulky jarních rostlin vyjmete a řádně uskladníte, můžete je na podzim znovu zasadit. Cibulky letních rostlin můžete zasadit znovu na jaře.

Tip: Vždy cibulku zasaďte na jiné místo než předešlý rok, snížíte tak pravděpodobnost nedostatku živin a cibulky budou méně náchylné k onemocnění.

Jak znovu vysadit vyjmuté cibulky:

  • Dejte si pozor, aby byly cibulky zasazené opravdu hluboko, jinak by mohly uschnout. Sázejte je do trojnásobné hloubky jejich výšky. Například cibulku, která je vysoká 5 cm, byste měli zasadit do hloubky nejméně 10 cm, nejlépe ale 15 cm.
  • Abyste dosáhli půvabného vzhledu, rozmístěte cibulky v zahradě po skupinách.
  • U malých cibulek příliš nezáleží, jestli je zasadíte vrchem, nebo spodem nahoru. Ovšem větší cibulky, u kterých je jasně rozlišitelný vršek (špička) a kořenový základ, by měly být zasazeny kořeny dolů a špičkou nahoru.
  • Voda je pro vývoj kořenů nesmírně důležitá, hlídejte tedy vlhkost zeminy kolem. Pokud od zasazení cibulek pár dní nepršelo, zalijte je.

Prohlédněte si náš sortiment kvetoucích cibulovin

Chcete si jezírko ozdobit rostlinami?

Chcete si jezírko ozdobit rostlinami?

Jezírko vnáší na zahradu dokonalý pocit léta. Voda na zahradě vytváří uvolněnou atmosféru. Může to však být ještě krásnější. Chtěli byste své jezírko proměnit ve vodní ráj? Pak doporučujeme rostliny do jezírka. Kromě krásy přinášejí tyto rostliny zároveň užitek pro zvířata žijící v jezírku jako například žáby. Ty nacházejí ve stínu vodních rostlin chladné útočiště. Ještě než se pustíte do zkrášlování svého jezírka našimi rostlinami, je dobré vědět, jaké rostliny vůbec existují a jak se pěstují. Vysvětlíme Vám vše, co o těchto zelených plovoucích ozdobách potřebujete vědět.

Různé druhy rostlin do jezírka

Rostliny do jezírka se dělí do několika zón. Tyto zóny závisejí na hloubce rostliny pod vodní hladinou. S každou zónou se pojí určitý druh rostliny. Všechny najdete v našem sortimentu rostlin do jezírka.

Zóna 1: Pobřežní rostliny

Jak již samotný název napovídá, jedná se u pobřežních rostlin v podstatě o zahradní rostliny, které se pěstují na břehu jezírka. Mohou se pěstovat jak v suché, tak také ve vlhké půdě. Obecně nebývají tyto rostliny nikdy zcela pod vodou. Jen po silnějších dešťových přeháňkách mohou rostliny na břehu stát ve vodě, pokud se jezírko přelije. Pobřežní rostliny se tedy pěstují na volném prostranství. Používá se na ně zemina pro zahradní rostliny. U nových jezírek se doporučuje přidávat do vody rybniční substrát a bakterie, které čistí vodu. Vodní prostředí tak zůstává stabilní. Jezírko plné živin a kyslíku dosahuje až ke kořenům rostlin na břehu a zajistí jejich lepší růst i krásný květ. Půdu břehu na závěr zakryjte štěrkem, zabráníte tak odplavování zeminy.

Zóna 2: Bahenní rostliny

Bahenní rostliny se často pěstují na březích v hloubce 0 cm až 15 cm. Mezi bahenními rostlinami najdeme různé druhy: pro suché půdy, do nižší hloubky vody, nebo jak pro suché, tak také pro vlhké půdy. Před pěstováním si pečlivě prostudujte informace na obalu. Najdete zde vždy údaje o doporučené hloubce pěstování. Vlhké kořenové baly bahenních rostlin vložte do speciálního košíku do jezírek. Do jednoho košíku lze vložit několik rostlin tak, aby byl zcela zaplněný. Mezery vyplňte substrátem pro vodní rostliny. Abyste zamezili vyplavování tohoto substrátu, položte na něj vrstvu hrubého písku.

Některé bahenní rostliny rostou velice rychle. Můžete je přistříhávat, aby nebyly příliš vysoké. Je také důležité na podzim ostříhat zaschlé části rostlin. Jednou za rok, v období růstu a květu, poskytněte rostlinám výživu.

Zóna 3: Vodní rostliny

Vodní rostliny jsou ideální pro hlubší části jezírka. Tyto rostliny se mohou pěstovat do hloubky až 40 cm. Kořeny vodních rostlin musejí být vždy pod vodou. Rostliny samotné dokážou přežít i zcela pod vodou. Milují přímé slunce a klidnou vodu. Rovněž vodní rostliny se pěstují v košících. Než košíky vložíte do vody, naplňte je substrátem pro vodní rostliny a vrstvou hrubého písku.

Zóna 4: Lekníny

Lekníny se právem označují jako „králové jezírek“. Pěstují se v hloubce 40 cm až 120 cm. Nejlepší doba pro pěstování leknínů je období od dubna do června. Způsob pěstování je stejný jako u vodních rostlin. Hlízu leknínu vložte do košíku do jezírek naplněného substrátem pro vodní rostliny. Košík může být tentokrát větší než košík pro vodní rostliny. Lekníny rostou lépe, když mají více místa. Pak dejte ještě vrstvu písku nahoru proti odplavování. V přírodním jezírku se mohou lekníny pěstovat také na dně. V létě můžete starší listy odstříhávat. Platí to především tehdy, když listy pokrývají příliš velkou vodní plochu. V jezírku pak není dostatek kyslíku.

Zóna 5: Rostliny produkující kyslík

Rostliny produkující kyslík se pěstují ve stejné hloubce jako lekníny. Z tohoto důvodu se někdy v zóně 4 doporučuje pěstovat rostliny produkující kyslík společně s lekníny. Rozdíl je v tom, že rostliny produkující kyslík rostou vždy pod vodou. Tyto rostliny mají velký význam pro kvalitu vody. Udržují ji čistou, bez řas, a přeměňují živiny ve vodě v kyslík. Rostliny produkující kyslík potřebují pro svůj dobrý růst dostatek živin a CO2 ve vodě. Doporučujeme začít tyto rostliny pěstovat ihned po založení jezírka, zabráníte tak růstu řas. V zimě je to vyloučeno, v tomto období nerostou rostliny ani řasy. Nejlepší dobou pro jejich pěstování je období od dubna do června. Rovněž rostliny produkující kyslík se mohou pěstovat pomocí košíku do jezírek.

Zóna 6: Plovoucí rostliny

Již označení těchto rostlin naznačuje, k čemu jsou určeny. Tyto rostliny do jezírek plavou na vodě, a na rozdíl od jiných druhů se nepěstují pod vodou. Plovoucí rostliny se jen pokládají na vodu. Rostliny zapouštějí kořeny, jimiž získávají živiny z vody. Většina plovoucích rostlin není ukotvená kořeny. Plovoucí rostliny představují stejně jako rostliny produkující kyslík přirozenou ochranu proti řasám. Tyto rostliny odstraňují z vody sůl, což zabraňuje usazování řas. Plovoucí rostliny se dokážou rychle rozmnožovat a zaplnit jezírko. Chcete-li svému jezírku dopřát dostatek světla, doporučujeme několikrát ročně část těchto rostlin odstranit.

Chcete odhalit všechny vodní rostliny a objednat si ty nejkrásnější pro svou zahradu? Pak si prohlédněte náš sortiment.

Odhalte náš sortiment vodních rostlin

Proměňte svou zahrádku na rajskou zahradu

Proměňte svou zahrádku na rajskou zahradu

Zdá se vám, že vaše zahrada není z největších, a rádi byste ji opticky zvětšili? Zahrada může působit větší, když na ni umístíte ty správné rostliny. Pak se vám podaří alespoň opticky svou rajskou zahradu zvětšit. Máme pro vás několik rad, jak docílit toho, aby vaše zahrada působila prostorněji a působivěji.

Dejte sbohem šedým dlaždicím

Nejdřív je potřeba se rozloučit s co největším počtem dlaždic. Čím více vydlážděné plochy na zahradě máte, tím méně prostoru vám zbude na pěstitelské aktivity. Jak už jsme ostatně již naznačili, k optickému zvětšení vaší zahrady poslouží zeleň. Na místa, kde předtím ležely dlaždice, můžete umístit kvetoucí cibuloviny nebo pestrobarevné zahradní rostliny. Polehlé půdokryvné rostliny jako je tymián, plaménky nebo zvonky rozzáří zahradu spoustou barev, aniž by zabraly příliš mnoho prostoru. Zasaďte je okolo trávníku, do otevřeného prostoru nebo mezi zbývající dlaždice.

Možná nejlepším způsobem, jak otevřít prostor zahrady, je namísto dlaždic vytvořit pěšinu z trávy. Když se bude pěšina klikatit, zahrada bude působit větší. Spolu se září barev kvetoucích rostlin tráva vytváří optimistický a prostorný dojem.

 

Co takhle živý plot

Více barev do zahrady dodáte tím, že nahradíte plot živým plotem. Pokud si navrhnete živý plot správně, také zahradu pocitově zvětší. Vyberte si svou oblíbenou rostlinu, vysaďte jednolitý živý plot (je potřeba dodržet stejné rozestupy a výšku rostlin) a zahrada hned bude vypadat větší. Sáhnete po rudém dřišťálu nebo zelenkavém ptačím zobu? Živý plot můžete krásně využít k oddělení zahrady od okolního světa. Naprosto se uvolněte ve svém vlastním rekreačním středisku. Chcete se dostat do pohody? Potom byste možná nepohrdli živým plotem z bambusu. Bambus Fargesia se k tomu jako neinvazivní druh hodí dokonale. Radši byste si na zahradě vytvořili zenový koutek? Oddělte prostor přírodní cestou osazením ozdobných trav. Nejlepší přítel pro tichou meditaci.

Tip: Tuto optickou iluzi lze výtečně podpořit i dalšími zahradními rostlinami. Vysázejte si tedy na zahradu tolik oblíbených rostlin, kolik se jen vejde.

 

Tlumené barvy a různá výška rostlin

Když si vyhrajete s barvami nebo výškou rostlin, také tím můžete pomoci optickému zvětšení prostoru zahrady. Potom ze zahrady vyzařuje jednota spolu s tlumenými odstíny určité barvy. Například zvolíte dva odlišené odstíny modré a fialové. Dokonce i pořadí barev může zahradu pocitově zvětšit. Tmavší odstíny umístěte do popředí zahrady, aby postupně přešly do světlejších odstínů v zadní části. Tím dodáte zahradě hloubku. Dodaný pocit hloubky mohou ještě umocnit různě vysoké rostliny a květiny. Nižší rostliny zasaďte do popředí a vyšší spíše dozadu. Naše kvetoucí cibuloviny jsou pro tento účel jako stvořené. Nakombinujte veselé cibuloviny s nízkými keři, jako jsou hortenzie, nebo trvalkami, jako je levandule.

 

Pro lepší představu pro vás máme příklad:

  • Nejprve do přední části umístěte tmavě fialový pryskyřník. Z každé cibulky této krásné květiny vyraší 8 až 10 květů o výšce 30 až 40 centimetrů. Nádherné květy vám budou dělat radost celé léto.
  • Za touto částí postupte o úroveň výš růžovými jiřinami nebo vytvořte výrazný předěl vysazením polokeře, například levandule. Velkokvěté jiřiny dorůstají do výšky až 90 centimetrů a kvetou dlouho, většinou od července do října.
  • Poslední pásmo vytvořte ze světle růžových nebo bílých mečíků. Vytáhlé mečíky mohou dosáhnout výšky až jednoho metru a kvetou v podobném období jako jiřiny. Nejenže vaše zahrada bude díky květinám veselejší, bude i pocitově prostornější – co víc si přát?

Fantazii se meze nekladou!

Nemáte příliš prostornou zahradu? Zapomeňte na čtvereční metry – fantazii se meze nekladou! V poslední době je čím dál oblíbenější svislé zahradničení. Zkuste si tento způsob s popínavými rostlinami nebo svislým uspořádáním květináčů. Popínavé rostliny se například výborně hodí, když chcete na obvodovou zeď nebo pergolu přidat trochu barvy. Jako jednoduché a ekologické řešení se nabízí břečťan. Jedná se o osvědčenou popínavou rostlinu, která se dokáže přichytit na zeď a lézt po ní dál a dál, dokud má kam. Pokud chcete mít na zahradě naprostou romantiku, rozhodně si nenechte ujít nádhernou popínavou růži nebo veselý plamének. Těmto popínavým rostlinám musíte trochu vypomoci tím, že jim pořídíte konstrukci pro popínavé rostliny. Připevněte konstrukci na zeď a uvažte na ni úponky popínavých rostlin. Růže a plaménky se k sobě dokonce hezky hodí. Vytvořte si na romantické zahradě krásné prostředí mísením popínavých rostlin. Plaménky kvetou od května do června, potom jde do květu růže a na její překrásné květy se můžete vynadívat až do listopadu.

Další přístup ke svislému zahradničení je založený na stojanu pro rostliny. Přivrtejte stojan na zeď a pověste na něj různé veselé květináče s vašimi zelenými miláčky. Vybírejte spíše menší rostlinné druhy, aby nebyl květináč příliš těžký.

Chcete se pustit do přeměny malé zahrádky ve velkou zahradu snů? Potom si prohlédněte náš široký sortiment zahradních rostlin a vyhrňte si rukávy.

Prohlédněte si náš sortiment zahradních rostlin

Velikonoční vyrábění z přírodních zdrojů

Velikonoční vyrábění z přírodních zdrojů

S trochou zeleně bude vaše velikonoční tabule působit ještě přívětivějším dojmem. Někdo má rád řezané kytice, jinému zase vyhovuje položit do středu pokojovou rostlinu. Nejlepší samozřejmě je kreativně využít rostliny z vlastní zahrady.

Velikonoční stromek

Věděli jste, že velikonoční stromek předznamenává začátek Svatého týdne? Značí začátek týdne před hlavními velikonočními svátky. Velikonočnímu stromku to náramně sluší i na jídelním stole. Velikonoční stromek si zvládnete vyrobit sami, stačí ze zahrady přinést větvičky z vrby nebo lísky. Pokud vám zrovna tyto stromy na zahradě nerostou, nebojte se použít i jiné druhy, třeba buk. Drobné světlehnědé větvičky umístěte na stůl do skleněné vázy. A pak přichází na řadu ta nejlepší část: zdobení! Na větvičky můžete pověsit co chcete, kraslice, motýlky, velikonoční kuřátka nebo květiny, prostě cokoli, co stromeček rozjasní a rozveselí. Vkročíte do velikonočního týdne pravou nohou!

Plněná vejce

Patří u vás neodmyslitelně k velikonočnímu obědu vejce? Tato velikonoční vajíčka se nehodí jen u oběda – naše plněná vejce jsou z plastu a vkládají se do nich barevné květy ze zahrady. Vyřízněte do vajíčka otvor a do něj vložte několik květů. K tomuto účelu výborně poslouží třeba macešky, modřence nebo sedmikrásky. Ideálně použijte drobné kvítky, aby se mohli těšit i pohledem na samotné vajíčko. Nebo co třeba maličký roztomilý sukulent? Na závěr ovažte mašlí. Položte každému hostu jedno vajíčko na talíř, aby se o Velikonocích cítili u stolu jako doma.

Kytice řezaných květin

Dokážete se představit Velikonoce bez květin? Pozvěte ke stolu jaro pomocí kytice z květin natrhaných na zahradě. Výrazné květy doplňte jemnými odstíny zelené. Od nachového česneku po zářivé narcisy nebo od slunných třapatek až po uklidňující levanduli. Fantazii se meze nekladou! Úžasný dojem vytvoříte kombinací s pampovou trávou nebo ozdobnými větvičkami ze zahrady. Ze všeho utvořte aranžmá do krásné vázy – taková kytice si určitě zaslouží být na velikonoční tabuli středem pozornosti.  

Kokedama

Hitem těchto Velikonoc je kokedama, v doslovném překladu „závěsná mechová koule“. Pokud si chcete jednu taky vyrobit, stačí k tomu rostlina v květináči. Nejlepším materiálem na výrobu kokedamy je květinová cibulka v květináči. Můžete použít i jiný druhy rostlin, nesmí však být příliš těžké. Vytáhněte z květináče celou rostlinu nebo cibulku včetně kořenů. Pokropte je vodou a vytvarujte z nich kuličku. Pak kořeny obalte mechem a obmotejte je drátkem. Pokud si kuličku chcete zavěsit, stačí ji obmotat nylonovým vlascem a spustit ji ze stropu, třeba nad jídelní stůl nebo kuchyňskou linku.

Zde se podívejte na náš sortiment kvetoucích cibulovin

Prohlédněte si náš sortiment zahradních rostlin

Je vaše zahrada připravena na jaro?

Je vaše zahrada připravena na jaro?

Možná je na práci na zahradě pořád ještě stále zima, ale jakmile se objeví první sluneční paprsky, rádi vyrazíme ven. Když nastane období sázení, nechcete začít tím, že budete uklízet nepořádek z loňského roku. Postarejte se o to hned! Pak už vám nebude nic stát v cestě a můžete se naplno věnovat zahradničení. 

Co však můžete udělat, abyste svou zahradu připravili na jaro? V tomto článku se dozvíte vše, co je k tomu potřeba a vy tak mohli vykročit jaru vstříc dobře připraveni.

 

Co můžete v zahradě ponechat?

Než začnete s rytím zahrady a vytrháváním všech rostlin, je dobré vědět, co v zemi může zůstat. Nejprve dejte pozor na rostliny kvetoucí na jaře. Tyto cibulky jste zasadili na podzim, a ty nyní pomalu rostou a na jaře vykvetou. Tyto cibulky můžete nechat poklidně růst. Dávejte pozor, abyste omylem nepošlapali zem, do které jste tyto cibulky zasadili, nebo abyste je nepoškodili při práci s rýčem nebo motyčkou. Nacházejí se na místech v zahradě, kam jste již rostlinky zasadili dříve, nějaké listy? Opatrně je odstraňte. Tyto listy zadržují sluneční světlo a omezují růst cibulek.

Trvalky mohou v zemi zůstat. Kvetou každý rok. Jejich opravdovou výhodou je, že s každým dalším rokem jsou silnější. Všechny naše trvalky jsou otužovány po dobu alespoň jednoho roku, takže u nich budou výsledky znatelné již několik měsíců po zasazení. Naše pivoňky jsou otužovány ještě déle a díky tomu následně vytvářejí obrovské květy. Takže je důležité, abyste při úklidu zahrady do těchto rostlin nezasahovali.

 

Co mám ze zahrady odstranit?

Trvalky mohou v zahradě zůstat, ale je důležité, abyste odřezali jejich staré a uhynulé části. Můžete také zkontrolovat, zda kořenový bal trvalek není příliš velký. V tomto případě můžete kořenový bal vyhrabat a oddělit jej od rostliny. Poté se zbavte uhynulých částí a zdravé části znovu zasaďte.

Kromě trvalek, které vydrží několik let, existují také jednoleté cibulky a jednoleté rostliny. Tyto cibulky nebo hlízy vyrostou pouze jednou a veškeré své živiny spotřebují v jednom kvetoucím období. Chcete-li udělat místo pro nové letní cibulky, odstraňte letní cibulky a hlízy, které již odkvetly. Pokud je zem hodně vlhká, důrazně doporučujeme vykopat cibulky včas, jinak by mohly uhnít. Jednoleté rostliny, podobně jako jednoleté cibulky, mají pouze jedno kvetoucí období. Toto kvetoucí období bývá obvykle dlouhé. Po tomto kvetoucím období rostliny odstraňte a udělejte místo pro nové rostliny nebo cibulky. Doporučujeme tento krok učinit před obdobím mrazů, protože pak mohou kořeny uhnívat. Jednoleté rostliny můžete jednoduše odstranit před obdobím mrazů tak, že je vytáhnete za stonky. Po období mrazů doporučujeme kořeny vykopat.

 

Prořezáváním k dalším květům

Holanďané říkají: „snoeien doet bloeien,“ což znamená, že prořezávání zajistí kvetení. Rostliny, stromy a keře prořezáváme, aby déle vydržely, byly zdravé a hojně a lépe kvetly. Většinu rostlin kvetoucích v létě je třeba prořezávat na jaře před tím, než vykvetou. A to obvykle v období od února do dubna.

 

Co potřebuji k úklidu zahrady?

Je praktické mít po ruce zahradní nářadí – tak budete dobře připraveni začít s úklidem zahrady. Zde uvádíme naše tipy na nářadí, které pro řádný a rychlý úklid zahrady potřebujete.

  1. Zahradnické rukavice dobře poslouží k tomu, abyste se tolik neumazali od hlíny. Zajistí vám také pevné uchopení díky protiskluzové vrstvě, takže vám zahradní nářadí nebude vyklouzávat z rukou.
  2. S použitím lopatky bude práce rozhodně jednodušší. Dávejte však pozor, abyste příliš energickým rytím nepoškodili cibulky nebo kořeny.
  3. Období prořezávání u velkého množství rostlin, stromů a keřů nastává také od února/března. Zvolíte si prosté prořezávací nůžky? Nebo potřebujete automatický plotostřih?
  4. Pořiďte si speciální zeminu pro květinové cibulky, vyplňte jí důlky a oživte půdu. Zajistíte tak všem cibulkám, hlízám a kořenům v zemi přiměřený přísun živin, díky kterým budou krásně růst.
  5. Hrábě jsou skvělým nástrojem pro hrabání listů. Bez přílišné práce je všechny jednoduše odstraníte.
  6. Skvělý tip na závěr: zajistěte dostatek pytlů na odpad. Může se zdát, že zahradního odpadu nebude mnoho, ale ze zahrady nakonec odstraníte více, než si myslíte. Chcete přírodě pomoci? Nezapomeňte vyhodit zahradní odpad do kompostéru.

 

Zahrada je uklizená – co dál?

Když je vaše zahrada uklizená a postarali jste se o kořeny jednoletých rostlin a rostlin kvetoucích na jaře, vaše zahrada je připravená na jaro. Nyní už se skutečně můžete pustit do práce a najít místo pro rostliny, stromy a letní cibulky! Jakmile země nebude zmrzlá, můžete začít sázet letní cibulky. Jsou to květinové cibulky, které je třeba zasadit na jaře, a které pak kvetou na podzim. Je důležité si promyslet, které květinové cibulky chcete zasadit, kde je chcete zasadit, kolik místa jimi chcete vyplnit a kolik květinových cibulek budete potřebovat. Přečtěte si o nich veškeré informace v našem článku o letních cibulkách.

Tip: Chcete (částečně) přeměnit svou zahradu? Vytvořte si plán, abyste přesně věděli, na které místo rostliny zasadíte. Jednoduše tak můžete pracovat s barvami a výškou rostlin. Usilovně pracujeme na novém článku, který se týká tohoto tématu. Sledujte i nadále naše kanály a nechte se inspirovat nápady pro vaši zahradu.

 

Městské zahradničení

Městské zahradničení

Městské zahradničení se stále více stává běžnou součástí našeho života. Stále více lidí chce vědět, odkud pochází potraviny, které konzumují, a proto si je začínají pěstovat sami. Může se zdát, že bez velké zahrady je pěstování zeleniny obtížné, ale vždycky existují řešení, jak se k zahradničení dostat. Díky následujícím tipům si můžete snadno vytvořit svou vlastní městskou zahrádku.

Zahradničení na balkóně nebo na terase

K tomu, abyste si vypěstovali vlastní ovoce a zeleninu, opravdu nepotřebujete obrovskou zahradu, protože většina druhů dobře roste i v květináčích, bedýnkách nebo v balkónových nádobách. Balkóny a terasy jsou ve skutečnosti ideální pro pěstování ovoce a zeleniny, protože se zde zemina rychleji ohřívá, takže semínka klíčí a rostliny rostou rychleji. Další výhodou je, že ovoce a zelenina v nádobách jsou mnohem méně náchylné vůči škůdcům. Pusťme se do toho!

·        Vyberte si ten správný květináč

Můžete ovoce a zeleninu vysadit do květináče nebo je sami v květináči vypěstovat ze semínek. Ovoce a zeleninu, které dorůstají velkých rozměrů, jako jsou například rajčata, umístěte do květináče, který je 50 cm vysoký a má 50 cm v průměru. Malé druhy se vejdou do květináčů o rozměrech 25 na 25 centimetrů. Nezapomeňte, že čím menší je květináč, tím častěji musíte rostlinu zalévat. Květináče se rychleji zahřívají, a díky tomu zemina rychleji vysychá. Je také důležité, aby měly květináče ve dnu otvory umožňující odtok přebytečné vody. Tím zabráníte, aby se na rostlinách tvořily plísně. Máte na balkóně nebo terase víc místa? Pak zvolte bedýnku nebo nádobu pro zeleninové zahrádky. V nich můžete pěstovat širší škálu ovoce a zeleniny a opravdu získáte pocit, že máte úžasně zdravou zeleninovou zahrádku.

·        Zemina

Kromě správného květináče je pro dobrou sklizeň zásadní také pěstební substrát. Správný základ tvořený pěstebním substrátem je pro spokojenost ovocných a zeleninových rostlin nezbytný. Ve speciálním substrátu pro pěstování zeleniny můžete pěstovat mnoho druhů. Vždy naplňte květináč nebo nádobu pro pěstování zeleniny čerstvým pěstebním substrátem, aby mohly rostliny a semena získávat ze zeminy dostatek živin. Některé druhy preferují jiný druh zeminy nebo potřebují pro optimální růst určité látky. Tyto informace vždy najdete na štítku na obalu rostliny. Pro řadu druhů zeleniny je také důležité, aby se do zeminy jednou až dvakrát během období růstu přidalo další hnojivo.

·        Předpěstování

Většinu semen nelze zasít rovnou ven. V zimních měsících můžete již doma začít předpěstovávat mnoho druhů zeleniny, ovoce a bylinek ze semen. V únoru můžete začít vysévat jahody, okurky, papriky, salát, rajčata a mnoho dalších semen. Tato semena můžete zasít do speciálních nádob pro pěstování zeleniny. Na jaře můžete rostliny přesadit do větších nádob pro pěstování zeleniny a umístit je ven.

·        Všechny vitamíny z vlastní sklizně

Nyní je vše připraveno na to, abychom mohli začít s rostlinami. Stačí už jen vybrat semena rostlin, které chcete v zahradě pěstovat. Dobře zvažte, jaký prostor máte k dispozici, v nádobách pro pěstování zeleniny můžete pěstovat jiné druhy ovoce a zeleniny než v květináčích. Rajčata, jahody, fazole, mrkev, cukrový hrášek a ředkev jsou ideální do květináčů. Ostružiny jsou například na balkón méně vhodné, protože potřebují prostor pro popínání. Kromě zeleninové zahrádky na balkóně zvažte také malé ovocné stromy. Například mandarinkovníky nebo citroníky lze velmi dobře pěstovat i na balkóně nebo na terase s velkým množstvím slunečního svitu. V létě se skvěle hodí na smoothies!

Vaše vlastní interiérová zahrádka

Kromě městského zahradničení je na vzestupu také zahradničení v interiéru. Následujte tento trend a vytvořte si vlastní bylinkovou zahrádku na kuchyňské lince. Komfortní instantní substrát vám umožní snadno si doma vypěstovat nejchutnější bylinky, které můžete později využít při vaření vynikajících pokrmů. Je to tak jednoduché, že mohou skvělou sklizeň očekávat i ti nejméně nadšení zahradníci. Tyto bylinky se pěstují následovně:

  • Krok 1: Otevřete recyklovatelný sáček se zeminou a přidejte hnojivo.
  • Krok 2: Smíchejte zeminu s vodou
  • Krok 3: Dobře zeminu promíchejte, aby se voda dobře vsákla.
  • Krok 4: Rozprostřete semínka na zeminu a lehce je upěchujte, aby měla se zeminou dobrý kontakt.
  • Krok 5: Umístěte sáček na světlé místo mimo přímé slunce.

Zhruba po týdnu by měly být první bylinky připravené ke sklizni. Extra snadné a extra chutné!