Péče o lilie
Lilie (Lilium) vypadá skvěle na zahradě, terase i na balkóně. Budete chtít v záhonu zkombinovat lilie s jinými zahradními rostlinami? Nebo jich raději několik zasadíte do květináče? Jako řezané květiny je můžete dát také do vázy. S liliemi nemůžete šlápnout vedle! Péče o lilie je snadná – za trochu pozornosti budete zaručeně odměněni těmi nejkrásnějšími květy!
Sázení lilií
Péče o lilie začíná při výsadbě. Tyto kvetoucí cibuloviny se vysazují na podzim nebo na jaře a vykvetou v létě. Cibulky lilií můžete vysazovat do hlíny od září do prosince (pokud půda nezmrzne). Na jaře lze cibulky vysazovat do dubna. Cibulky lilií zasaďte špičatým koncem nahoru do zhruba dvakrát větší hloubky, než je výška cibulky, a ihned po vysazení je zalijte. Potřebujete-li více informací a tipů k vysazování lilií, klikněte sem.
Liliím se bude také dobře dařit, když je vysadíte do velkého květináče na terase nebo na balkóně. Když vysazujete květinové cibulky do květináče, použijte kvalitní čerstvý substrát. Pěstební substrát je směs přírodních materiálů, je vzdušný a dobře zadržuje vodu. Skvěle pomůže liliím v květináčích, aby z nich vyrostly silné rostliny a aby vykvetly. Rostliny v květináčích zalévejte častěji, než rostliny ve volné půdě.
Zalévání lilií
Po vysazení cibulek lilií je důležité dopřát jim řádnou zálivku. To pomůže květinovým cibulkám dobře zakořenit. Čím dříve jim vyrostou silné kořeny, tím odolnější budou cibulky na podzim a v zimě vůči chladu. Zajistěte také, aby byla na jaře půda vlhká, ale ne příliš mokrá. Protože mají lilie holou cibulku, jsou méně odolné vůči extrémnímu suchu nebo přílišné vlhkosti. Nezalévejte je, dokud nebude zemina na dotek suchá. Lilie mohou také využívat vodu během kvetení.
Hnojení lilií
Lilie mohou využít dodatečné živiny pro květinové cibulky také na podzim. Tyto živiny se dodávají ve formě organického hnojiva pro květinové cibulky. Obsahuje přesně správné množství živin pro vytvoření silných květinových cibulek a bohaté kvetení. Kvetoucí cibuloviny čerpají živiny především z cibulky, proto není zapotřebí je příliš často hnojit. Pokud chcete cibulky přesazovat, stačí pouze přihnojit, až začnou kvést, a potom opět po skončení kvetení.
Chřestovníček liliový
Chřestovníček liliový je dlouhý zhruba 7 milimetrů. Je rozpoznatelný podle červených krovek a může vážně poškodit květy a listy lilií. Když lilie dorostou do výšky cca 15 cm, můžete je ošetřit 100% přírodním pesticidem proti hmyzu poškozujícímu listy. Tyto produkty lilie dobře ochrání, aniž by poškodily půdu.
Chcete si letos na podzim sami zasadit cibulky lilií? Pak se podívejte na sortiment lilií Horteka. Zajímají vás více jiné druhy květinových cibulek nebo jste se ještě nerozhodli, co budete vysazovat? Prohlédněte si široký sortiment květinových cibulek Horteka.