Péče o kvetoucí cibuloviny po odkvětu
Určitě si své kvetoucí cibuloviny chcete užívat co nejdéle, je proto důležité znát rozdíl mezi jednoletými a domestikovanými cibulkami. Jednoleté cibulky se po odkvětu rostliny vykopávají ze země, kdežto ty domestikované zůstávají v půdě. Každý typ cibulek vyžaduje rozdílnou péči, v tomto článku vám ukážeme, jak pečovat o své jednoleté cibulky. Pokud chcete vědět více o domestikovaných cibulkách, přejděte na článek domestikované cibulky.
Cibuloviny kvetoucí na jaře, jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty, vyrůstají z jednoletých cibulek, které by měly být hned po odkvětu vykopány ze země. Pokud je budete chtít další rok zasadit znovu, je důležité nechat uhynout listy. Ponechte je na rostlině co nejdéle, nejlépe tak do poloviny července, cibulky z nich totiž po odkvětu pohlcují živiny. Tyto živiny jsou potřeba, aby rostlina další rok znovu vyrostla a vykvetla. Stonky a listy odstraňte poté, co úplně uschnou a zežloutnou, odumřelé květy můžete odstřihnout ihned. Když květy odstraníte, cibulka potom nebude plýtvat energií na tvorbu klasů, ale bude ji věnovat vlastnímu posílení. Přidáním hnojiva navíc zajistíte, že příští rok budete moci sázet opravdu silné cibulky.
Samozřejmě můžete dát cibulky po odkvětu ze zahrady pryč a další rok si koupit nové.
Vyjímání a skladování cibulek
Jakmile listy a stonky kompletně uvadnou, můžete cibulky vykopat ze země. Tomuto procesu se také říká vyjímání. Po tom, co cibulky vyjmete, je dobré z nich odstranit většinu zeminy. Skladujte je na suchém místě, jinak by mohly snadno uhnít. Před skladováním je neomývejte. Doporučujeme skladovat cibulky i s jejich hlízkami* v kartonové krabici (nebo na síťovém podnose). Umisťujte je do krabice po vrstvách, mezi jednotlivé vrstvy vkládejte noviny. Krabice s cibulkami uchovávejte na chladném suchém místě, např. ve sklepě.
* Hlízky (malé cibulky): Květinové cibulky se rozmnožují tak, že na své spodní straně vytváří menší cibulky, tedy hlízky. Po tom, co cibulku vyjmete, hlízky odstraňte společně s kořeny a kusy staré slupky. Tomuto procesu se někdy také říká loupání. Hlízky mohou být stejně jako dozrálé cibulky skladovány. Když je další rok zasadíte, za pár let vám nádherně vykvetou.
Sázení vyjmutých cibulek
Po tom, co cibulky jarních rostlin vyjmete a řádně uskladníte, můžete je na podzim znovu zasadit. Cibulky letních rostlin můžete zasadit znovu na jaře.
Tip: Vždy cibulku zasaďte na jiné místo než předešlý rok, snížíte tak pravděpodobnost nedostatku živin a cibulky budou méně náchylné k onemocnění.
Jak znovu vysadit vyjmuté cibulky:
- Dejte si pozor, aby byly cibulky zasazené opravdu hluboko, jinak by mohly uschnout. Sázejte je do trojnásobné hloubky jejich výšky. Například cibulku, která je vysoká 5 cm, byste měli zasadit do hloubky nejméně 10 cm, nejlépe ale 15 cm.
- Abyste dosáhli půvabného vzhledu, rozmístěte cibulky v zahradě po skupinách.
- U malých cibulek příliš nezáleží, jestli je zasadíte vrchem, nebo spodem nahoru. Ovšem větší cibulky, u kterých je jasně rozlišitelný vršek (špička) a kořenový základ, by měly být zasazeny kořeny dolů a špičkou nahoru.
- Voda je pro vývoj kořenů nesmírně důležitá, hlídejte tedy vlhkost zeminy kolem. Pokud od zasazení cibulek pár dní nepršelo, zalijte je.