Městské zahradničení
Městské zahradničení se stále více stává běžnou součástí našeho života. Stále více lidí chce vědět, odkud pochází potraviny, které konzumují, a proto si je začínají pěstovat sami. Může se zdát, že bez velké zahrady je pěstování zeleniny obtížné, ale vždycky existují řešení, jak se k zahradničení dostat. Díky následujícím tipům si můžete snadno vytvořit svou vlastní městskou zahrádku.
Zahradničení na balkóně nebo na terase
K tomu, abyste si vypěstovali vlastní ovoce a zeleninu, opravdu nepotřebujete obrovskou zahradu, protože většina druhů dobře roste i v květináčích, bedýnkách nebo v balkónových nádobách. Balkóny a terasy jsou ve skutečnosti ideální pro pěstování ovoce a zeleniny, protože se zde zemina rychleji ohřívá, takže semínka klíčí a rostliny rostou rychleji. Další výhodou je, že ovoce a zelenina v nádobách jsou mnohem méně náchylné vůči škůdcům. Pusťme se do toho!
· Vyberte si ten správný květináč
Můžete ovoce a zeleninu vysadit do květináče nebo je sami v květináči vypěstovat ze semínek. Ovoce a zeleninu, které dorůstají velkých rozměrů, jako jsou například rajčata, umístěte do květináče, který je 50 cm vysoký a má 50 cm v průměru. Malé druhy se vejdou do květináčů o rozměrech 25 na 25 centimetrů. Nezapomeňte, že čím menší je květináč, tím častěji musíte rostlinu zalévat. Květináče se rychleji zahřívají, a díky tomu zemina rychleji vysychá. Je také důležité, aby měly květináče ve dnu otvory umožňující odtok přebytečné vody. Tím zabráníte, aby se na rostlinách tvořily plísně. Máte na balkóně nebo terase víc místa? Pak zvolte bedýnku nebo nádobu pro zeleninové zahrádky. V nich můžete pěstovat širší škálu ovoce a zeleniny a opravdu získáte pocit, že máte úžasně zdravou zeleninovou zahrádku.
· Zemina
Kromě správného květináče je pro dobrou sklizeň zásadní také pěstební substrát. Správný základ tvořený pěstebním substrátem je pro spokojenost ovocných a zeleninových rostlin nezbytný. Ve speciálním substrátu pro pěstování zeleniny můžete pěstovat mnoho druhů. Vždy naplňte květináč nebo nádobu pro pěstování zeleniny čerstvým pěstebním substrátem, aby mohly rostliny a semena získávat ze zeminy dostatek živin. Některé druhy preferují jiný druh zeminy nebo potřebují pro optimální růst určité látky. Tyto informace vždy najdete na štítku na obalu rostliny. Pro řadu druhů zeleniny je také důležité, aby se do zeminy jednou až dvakrát během období růstu přidalo další hnojivo.
· Předpěstování
Většinu semen nelze zasít rovnou ven. V zimních měsících můžete již doma začít předpěstovávat mnoho druhů zeleniny, ovoce a bylinek ze semen. V únoru můžete začít vysévat jahody, okurky, papriky, salát, rajčata a mnoho dalších semen. Tato semena můžete zasít do speciálních nádob pro pěstování zeleniny. Na jaře můžete rostliny přesadit do větších nádob pro pěstování zeleniny a umístit je ven.
· Všechny vitamíny z vlastní sklizně
Nyní je vše připraveno na to, abychom mohli začít s rostlinami. Stačí už jen vybrat semena rostlin, které chcete v zahradě pěstovat. Dobře zvažte, jaký prostor máte k dispozici, v nádobách pro pěstování zeleniny můžete pěstovat jiné druhy ovoce a zeleniny než v květináčích. Rajčata, jahody, fazole, mrkev, cukrový hrášek a ředkev jsou ideální do květináčů. Ostružiny jsou například na balkón méně vhodné, protože potřebují prostor pro popínání. Kromě zeleninové zahrádky na balkóně zvažte také malé ovocné stromy. Například mandarinkovníky nebo citroníky lze velmi dobře pěstovat i na balkóně nebo na terase s velkým množstvím slunečního svitu. V létě se skvěle hodí na smoothies!
Vaše vlastní interiérová zahrádka
Kromě městského zahradničení je na vzestupu také zahradničení v interiéru. Následujte tento trend a vytvořte si vlastní bylinkovou zahrádku na kuchyňské lince. Komfortní instantní substrát vám umožní snadno si doma vypěstovat nejchutnější bylinky, které můžete později využít při vaření vynikajících pokrmů. Je to tak jednoduché, že mohou skvělou sklizeň očekávat i ti nejméně nadšení zahradníci. Tyto bylinky se pěstují následovně:
- Krok 1: Otevřete recyklovatelný sáček se zeminou a přidejte hnojivo.
- Krok 2: Smíchejte zeminu s vodou
- Krok 3: Dobře zeminu promíchejte, aby se voda dobře vsákla.
- Krok 4: Rozprostřete semínka na zeminu a lehce je upěchujte, aby měla se zeminou dobrý kontakt.
- Krok 5: Umístěte sáček na světlé místo mimo přímé slunce.
Zhruba po týdnu by měly být první bylinky připravené ke sklizni. Extra snadné a extra chutné!