Rady a inspirace

Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin?

Jak si vyrobit vlastní kytici sušených květin?

Sušené kytice jsou znovu v módě. Tento trend ze 70. a 80. let je zase zpět. Na rozdíl od kytic řezaných květin může sušená kytice sloužit jako dekorace po několik měsíců nebo dokonce i let. To je dlouhá doba na to, abyste si stihli květin užít! A jakmile je usušíte, máte možnost vyzkoušet si řadu dalších kreativních projektů s rostlinami. Na sušení se bohužel nehodí všechny rostliny a květiny. Horteka vám pomůže vybrat ty nejlepší květiny a rostliny a ukáže vám ten nejlepší způsob, jak je sušit.

 

Z jakých druhů rostlin získáte nejlepší sušené květiny?

Na sušení se nehodí všechny rostliny a květiny. Květiny s pevnými, dřevnatými stonky a světlými barvami se do sušené kytice hodí nejlépe. Patří mezi ně většinou květy trvalek, jako jsou levandule, růže a hortenzie. Stonky těchto květin se skvěle hodí pro sušení a vnášejí do vaší sušené kytice překrásné barvy. Velmi dobře se hodí také květiny, které rostou ze semínek, jako jsou slunečnice a máky, ale rostlinám, které rostou z květinových cibulek, sušení nesvědčí. Takové rostliny je lepší použít do kytice řezaných květin. Svou kytici sušených květin dolaďte zelení z vaší vlastní zahrádky. Okrasné trávy se pro sušení také velmi dobře hodí a neměly by chybět v žádné kytici. Obzvlášť dobrou volbou jsou stonky ozdobnice a střapce pampové trávy.

 

Jaké jsou nejlepší způsoby sušení květin?

Existuje spousta způsobů, jak sušit rostliny a květiny. Způsob sušení závisí na záměru, který se sušenými květinami máte, kolik máte času a jaká je kvalita rostlin. Horteka vám představuje čtyři nejlepší metody sušení:

  1. Sušení na vzduchu

Nejběžnějším způsobem sušení květin a rostlin je s využitím vzduchu. Nařezejte ve své květinové zahradě rostliny a květiny, které chcete sušit. Odstraňte ze stonků přebytečné listy, aby se květiny nebo rostliny usušily rychleji. Potom roztřiďte květiny do skupin podle druhu, svažte je dohromady a pověste je vzhůru nohama do tmavého a suchého prostoru. V ideálním případě by tento prostor neměl být příliš chladný. Dobrou volbou by byla garáž nebo půda nad vytápěním. Pokud ponecháte květiny a rostliny viset ve vlhkém prostoru, mohou zplesnivět. Abyste se plísni vyhnuli, ujistěte se, že jsou vaše kytice malé nebo zavěste květiny a rostliny jednotlivě. Už za dva až čtyři týdny na vás bude čekat nádherná kytice ze sušených květin Za jak dlouho přesně se květiny usuší záleží na tom, jak silné jsou jejich stonky a jaké je prostředí, kde jsou rostliny zavěšeny.

  1. Silikagel

Pokud nemáte v domě suché a tmavé místo, nebo nechcete několik týdnů čekat, můžete urychlit sušení rostlin pomocí silikagelu. Použijte vzduchotěsnou nádobu, která je dostatečně velká, abyste do ní mohli uložit rostliny a květiny k sušení. Dno nádoby vyplňte dvou- až třícentimetrovou vrstvou krystalů silikagelu. Umístěte květiny a rostliny do nádoby, listy uložte do silikagelu a zajistěte, aby se květiny a rostliny vzájemně nedotýkaly. Přidávejte další silikagel, dokud nebudou květiny a rostliny zcela zakryté. Vzduchotěsně uzavřete nádobu víkem. Za několik dní zkontrolujte, zda jsou květiny a rostliny dobře usušené. Až budou suché, budou okvětní lístky na dotek jako z papíru.

  1. Sušení v troubě nebo v mikrovlnce

Nejrychlejší je sušení v troubě nebo v mikrovlnce. Je to také nejrizikovější metoda, protože je velmi snadné rostliny omylem sušit při příliš nízké nebo příliš vysoké teplotě. Pro tuto metodu se také používá silikagel. Vezměte malou vysokou nádobu a zakryjte dno silikagelem. Umístěte květiny a rostliny vzhůru nohama do nádoby a vložte nádobu do mikrovlnky nebo do trouby. Sušení v troubě můžete provádět pouze, pokud máte horkovzdušnou troubu. Začněte při nízké teplotě, zhruba 40 stupňů a experimentujte, abyste zjistili, jaká teplota je ideální pro jednotlivé typy rostlin. Rostliny by měly být usušené za dvě až pět minut. Po usušení je důležité opatrně očistit květiny a rostliny od silikagelu.

  1. Lisování

Možná si vzpomínáte, jak jste před lety lisovali květiny mezi knihami do svého herbáře. Lisování není dobrý způsob, jak vytvořit kytici sušených květin. Z lisovaných květin můžete vytvořit jiné dekorace, jako jsou koláže nebo obrázky. Květiny usušíte tak, že je vložíte mezi dva listy pečícího papíru a slisujete je mezi knihami nebo v domácím lisu. Lis si můžete sami vyrobit z kartonu a čtyř šroubů. Udělejte do všech čtyř rohů kartonu otvory, kterými prostrčíte šrouby. Umístěte květiny na jeden list kartonu a navrch přitiskněte druhý list kartonu. Pevně utáhněte šrouby, abyste květiny vylisovali.

 

Tip: Horteka doporučuje rostliny nebo květiny po usušení postříkat lakem na vlasy. Díky tomu si déle udrží tvar a krásný vzhled.

Chcete vyzkoušet sušení květin? Začněte vytvářením své vlastní květinové zahrady!

Prohlédněte si náš sortiment zahradních rostlin

Prostokořenné rostliny: Co to je a jak je pěstovat?

Prostokořenné rostliny: Co to je a jak je pěstovat?

Prostokořenné znamená, že kořeny rostliny jsou “nahé”. Naši pěstitelé přesouvají kořeny rostliny v době jejího jednoho roku stáří. Rostliny již kvetly, jsou mají tak jeden rok v plné síle za sebou, Díky tomu víme, že jsou rostliny v dobré kondici. Naše tzv. Prostokořenné rostliny jsou odolné trvalky. Proto je můžete mít v zahradě po dobu celého roku.

 

Jaké jsou výhody prostokořenných rostlin?

Prostokořenné rostliny mají oproti rostlinám v pěstebních květináčích určité výhody:

  • Rostliny mají silný kořenový systém díky růstu během jednoho roku u pěstitele. První rok po výsadbě je rostlina silnější než rostlina z pěstebního květináče.
  • Prostokořenné rostliny rychleji kořeny zapustí. Ihned po zasazení se kořeny výborně adaptují na zeminu, což se nedá říci u rostlin z pěstebních nádob. V případě takto pěstovaných rostlin, si musí kořenový bal postupně na novou zeminu přivyknout. Z toho důvodu může rostlince trvat déle, než začne růst.
  • Prostokořenné rostliny začínají po zasazení růst rychleji. Rostliny v květináči mívají pomalejší růstový proces, což může být příčinou chorob, anebo dokonce uhynutí.
  • Prostokořenné rostliny jsou méně citlivé na sucho, chladné nebo vlhké období v porovnání s rostlinami v květináčích. Jsou jen velmi málo citlivé na výkyvy teplot. Právě tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro správný růst a zdraví rostliny.

Horteka dodává prostokořenné rostliny v sáčcích vyrobených z organických materiálů. Jsou vyrobeny z cukrové třtiny a lze je recyklovat. Výsledkem jsou nižší emise CO2 než u biologicky rozložitelných plastových pěstebních květináčů. Balení obsahuje rašelinu. Kořeny proto není nutné ihned po doručení zasadit do půdy. Mohou být skladovány na chladném místě bez nutnosti další údržby.

 

Prostokořenné rostliny slaví svůj velký comeback

Možná se divíte, zda tyto rostliny s výskytem suchých větví jsou stále naživu. Ano, jsou určitě naživu! Je pochopitelné, že některé rostliny, které dodáváme mohou vypadat sušší. Bezpečně si je začnete užívat, jakmile ony začnou růst. Díky extra jednomu roku růstu byly prověřeny a jsou silnější než kdy předtím.

 

Jak sázíme prostokořenné rostliny?

Výsadba prostokořenných rostlin je zábava a nic složitého. Níže najdete několik tipů pro sázení kořenů:

1. Kořeny je možné zasadit do květináčů, zahradních záhonů plných půdy.

2. Kořeny jdou vždy směrem dolů.

3. Pokud chcete opravdu bohaté rozvětvené kořeny, připravte otvor dvakrát tak hluboký, než je průměr samotného balu. Docílíte tím toho, že každý kořen bude mít dostatek prostoru pro svůj růst a vývoj

4. Zasypejte čerstvou zeminou, která poskytuje potřebné živiny po dobu 60 dní.

5. Pokud má kořen zelený výhonek, měl by být ponechán na povrchu

6. Máte pouze velkou kořenovou rostlinu? Ta by měla být zasazena „vzhůru nohama“ přímo do země.

7. Po výsadbě je potřeba rostlinu zalévat, jakmile zemina prosychá, jelikož je důležité, aby půda byla permanentně vlhká. Pokud se stane, že po dobu několika dní vůbec neprší, je potřeba dodatečně zavlažovat.

8. Jakmile se objeví první kvítky, je čas začít přihnojovat. Doporučujeme použít organické hnojivo nebo pelety s živinami, a to jak v květináčích, tak i v zahradě.

 

Kdy začnou kořeny růst a kvést?

Kořeny začnou nabírat na síle, když se začne oteplovat. Pokud zasadíte kořeny na podzim, potrvá to déle. Během té doby formují kořeny své vlásečnice. Pokud zasadíte kořeny na jaře, vyrostou rychleji. Teplé počasí se pomalu blíží. Prostokořenné rostliny můžete jednoduše sáze po celý rok, když nemrzne samozřejmě.

Podívejte se na naše trvalky

Výhoda sázení rostlin na podzim

Výhoda sázení rostlin na podzim

Když se léto blíží ke svému konci a venku je stále chladněji a deštivěji, obvykle na zahradnické práce nikdo nemá ani pomyšlení. Je to však naopak velmi výhodné! Sázení na podzim je totiž velice prospěšné pro kvalitu růstu a květu Vašich keřů, stromů, živých plotů a trvalek. Rádi Vám vysvětlíme, jak to funguje a jaký účinek to má, abyste i Vy letos na podzim přiložili na zahradě ruku k dílu.

1.     Klidový stav je u rostlin tou nejlepší přípravou

Velká část rostlin začíná růst teprve na jaře. Proč tedy doporučujeme sázet je již na podzim? Existuje pro to řada dobrých důvodů. Na podzim se mízní tok v rostlinách pomalu zastavuje. Rostliny pak přecházejí do klidového stavu. V tomto okamžiku se dobře sází i přesazují.

2.     Nejlepší půdní podmínky

Kromě toho je země na začátku podzimu ještě teplá a díky dešti také vlhká. Kořeny keřů, trvalek, stromů a živých plotů tuto teplejší a lehce vlhkou půdu milují. Mohou se zde dobře vyvíjet ještě před příchodem zimy. Pokud stejné rostliny zasadíte až na jaře, budou muset ještě rozvinout svůj kořenový systém a začnou kvést teprve později, nebo nebudou kvést tak silně. Nové kořeny potřebují pro svůj vývoj více vody. Na podzim jí získají dostatek. Na jaře je pravděpodobnost vysychání podstatně větší, pak je nutné pravidelné zavlažování.

3.     Vývoj kořenů před zimou

Rostlina má koneckonců dostatek času, aby se připravila na chladné zimní měsíce. Kořeny mohou ještě na zimu zesílit a lépe ji tak přečkají.

Objevte náš sortiment stromků a keřů

 

Připravte si zahradu na jaro

Na podzim je na zahradě hodně práce. Cibule jednoletých květin z uplynulého jara a léta je třeba vykopat ze země. Je to zároveň nejlepší doba na prořezávání. Nezapomeňte přitom na komuli Davidovu, růžové keře nebo ovocné stromy. Jakmile jsou práce na zahradě hotové, jednoleté cibulky vykopané ze země a odpad ze zahrady uklizený, můžete začít se sázením. Před zahájením sázení si musíte pečlivě připravit půdu. Většina zahradních rostlin miluje propustnou půdu bohatou na živiny. Půdu dobře provzdušněte a smíchejte s čerstvou zeminou nebo organickými hnojivy, aby byla ještě výživnější. A pak už můžete začít se sázením! Chtěli byste přemístit některý keř, živý plot nebo strom? Na podzim je k tomu ta nejlepší doba.

Chcete mít navíc na své zahradě barvy hned zjara? Perfektní načasování, protože doba sázení cibulovin začíná na podzim. Osázejte své záhony a květináče svými oblíbenými cibulovinami. Chcete zjistit, jak nejlépe pěstovat cibuloviny? Pak si přečtěte článek „Zasaďte květinové cibulky do květináče“. Myslete také na to, jak správně zkombinovat cibuloviny s trvalkami. Na jaře pak jako odměnu získáte nádherný, pestrobarevný pohled. Vybrali jste si růže v květináči, nebo si raději zahrajete na zahradníky s našimi oddenky? Tyto trvalky ještě vypadají jako vyschlé kořeny, ale na jaře budou prospívat ještě silněji a budou o to lépe kvést.

Stručně řečeno, letos na podzim vyrazte na zahradu a připravte si vše na slunečné jaro. Hledáte ty nejkrásnější stromky, živé ploty, keře a trvalky? Pak rychle navštivte náš e-shop! Objevte naše květinové cibuloviny.

Odhalte náš sortiment cibulovin

Podzimní dekorace s rostlinami z vaší vlastní zahrady

Podzimní dekorace s rostlinami z vaší vlastní zahrady

Podzim je opět tady! Listy pomalu opadávají ze stromů a příroda hýří těmi nejkrásnějšími podzimními barvami. Je ideální doba přiblížit se trochu přírodě a začít do svého života přidávat trochu zeleně. Není lepší způsob, než vnést přírodu dovnitř! Začněte s listy nebo větvemi z vlastní zahrady a vytvářejte podzimní dekorace! Nechte se inspirovat řadou dekorativních podzimních uměleckých děl.

 

Nástěnné dekorace

Samozřejmě chcete letos na podzim držet krok se zelenými trendy. Následující trend doma prostě musíte mít. Zeleň na stěně je trendem již dlouho, ale podzimní větve se stále více vracejí do módy. Nasbírejte co nejvíce listů v co nejrozmanitějších barvách z různých druhů stromů. Javor dlanitolistý je úžasný strom, se kterým můžete začít. Tento javor je k dostání v mnoha barvách. Kromě barvy si můžete také hrát s tvarem listů. Listy liliovníku mají zvláštní tvar. A nakonec použijte pár dubových listů pro tradiční nádech. Připíchněte listy na stužku s veselými doplňky, jako jsou voňavé skořicové tyčinky, sušené plátky pomeranče nebo skleněné nádobky s čajovými svíčkami. Všechny je pověste na silnou větev z vlastní zahrady. Například na větev z dubového stromu nebo jabloně.

 

Čajové svíčky

Zbyly vám listy z podzimního věnce? Nevyhazujte je! Můžete z nich například vytvořit pěkné svíčky. Díky tomu na vás bude doma podzim dýchat z každého koutku. Vše, co potřebujete, jsou průsvitné listy, skleněné nádoby a lepidlo. K tomuto účelu vždy používejte odumřelé listí. Je tenčí a umožňuje správný průchod světla. Zde je návod:

  • Krok 1: Vezměte prázdnou a čistou skleněnou nádobu a odstraňte štítky.
  • Krok 2: Nasbírejte listy, které chcete použít. Pro tento účel jsou velmi vhodné také javorové a dubové listy.
  • Krok 3: Přidejte k listům trochu lepidla a přilepte je na vnitřní strany nádoby.
  • Krok 4: Do nádoby umístěte pár světel a relaxujte v lese, který jste vytvořili z vlastního domova.

 

Kreativní sázení

Rostliny v květináčích jsou vhodné pro prázdné kouty obývacího pokoje nebo ložnice. Začněte tedy s kreativním sázením. Co třeba vysadit sukulenty v dýni? Dýně jsou symbolem podzimu a jsou přirozeným doplňkem. Úžasné jako ozdoba pro vchodové dveře! Nebo rozjasněte tmavé dny pomocí útulné vánoční dekorace se svíčkami. Použijte mísu nebo krabici a naplňte je zeminou. Umístěte svíčky v samostatných malých nádobách do zeminy a ujistěte se, že jsou stabilní. Zbytek zeminy naplňte květinovými cibulkami pro vnitřní použití. K tomu se nejvíce hodí hyacinty a hvězdníky. Tyto kvetoucí cibuloviny vykvétají brzy. Doplňte je mechem a získáte skutečnou podzimní atmosféru.

 

Podzimní stůl

Máte na zahradě nějaký zbylý materiál? Pak vytvořte pěkný podzimní stůl. Vylepšete svůj jídelní stůl nebo konferenční stolek podzimními barvami. Co budete potřebovat?

  • Desku nebo misku, na kterou umístíte všechny vaše přírodní podzimní dekorace
  • Nádoby s čajovými svíčkami
  • Veškerý materiál, který vám zůstal po tvorbě ostatních dekorací

Umístěte sklenice se svíčkami do středu desky nebo misky. Vyplňte prázdné oblasti desky barevnými listy. Doplňte dekoraci veselými dýněmi, kaštanovými figurkami a houbami. Chcete-li dekoraci vdechnout život, můžete přidat trpaslíky. Díky tomu získáte veselý pohled.

 

Věnce

Nejen, že se při jejich tvorbě budete skvěle bavit, ale také uvidíte, že je to velmi snadné. Navrhněte si vlastní věnec se svými oblíbenými listy z barevných stromů, přidejte několik větví s bobulemi a doplňte vlastními dekorativními doplňky, jako jsou kaštany. Nabízíme klasický tip, který vám pomůže:

Borovicový věnec je skutečným znamením podzimu a samozřejmě jej můžete vyrobit pomocí materiálů z vlastní zahrady. Nejprve použijte větve z borovic jako zelenou základnu. Mohou to být i větve smrku. Tento miniaturní vánoční stromek vám navodí náladu svátečního období. Umístěte malé stromy za dveře nebo do zadní zahrady a vytvořte tak skutečnou zimní říši divů. Ustřihněte několik větví pro první vrstvu věnce. Listy cesmíny vypadají nádherně jako zeleň navíc. Tmavší odstíny cesmíny dodávají věnci odvážný vzhled. Chcete-li věnci dodat více barev, můžete přidat doplňky jako bobule cesmíny nebo hlohyně, kaštany, šišky nebo miniaturní dýně. Nakonec věnec osvětlete a rozjasněte tak temné zimní dny. Nyní věnec sestavte:

  • Krok 1: Vezměte věnec (může být ze dřeva, rákosu nebo pěny) a zapíchněte do něj listy nebo je na něj položte
  • Krok 2: Připevněte listy k věnci drátem nebo špendlíky. Dbejte na to, aby drát nebo špendlíky nebyly příliš nápadné. Pokud například chcete do věnce pěkně zapracovat špendlíky, můžete použít špendlíky s červenou hlavičkou.
  • Krok 3: Přidejte doplňky z přírody. Patří mezi ně kaštany, šišky, bobule cesmíny nebo miniaturní dýně.
  • Krok 4: Zavěste věnec na viditelné místo, aby si každý mohl užívat jeho krásy.

Zde se podívejte na náš sortiment stromů

Péče o lilie

Péče o lilie

Lilie (Lilium) vypadá skvěle na zahradě, terase i na balkóně. Budete chtít v záhonu zkombinovat lilie s jinými zahradními rostlinami? Nebo jich raději několik zasadíte do květináče? Jako řezané květiny je můžete dát také do vázy. S liliemi nemůžete šlápnout vedle! Péče o lilie je snadná – za trochu pozornosti budete zaručeně odměněni těmi nejkrásnějšími květy!

Sázení lilií

Péče o lilie začíná při výsadbě. Tyto kvetoucí cibuloviny se vysazují na podzim nebo na jaře a vykvetou v létě. Cibulky lilií můžete vysazovat do hlíny od září do prosince (pokud půda nezmrzne). Na jaře lze cibulky vysazovat do dubna. Cibulky lilií zasaďte špičatým koncem nahoru do zhruba dvakrát větší hloubky, než je výška cibulky, a ihned po vysazení je zalijte. Potřebujete-li více informací a tipů k vysazování lilií, klikněte sem.

Liliím se bude také dobře dařit, když je vysadíte do velkého květináče na terase nebo na balkóně. Když vysazujete květinové cibulky do květináče, použijte kvalitní čerstvý substrát. Pěstební substrát je směs přírodních materiálů, je vzdušný a dobře zadržuje vodu. Skvěle pomůže liliím v květináčích, aby z nich vyrostly silné rostliny a aby vykvetly. Rostliny v květináčích zalévejte častěji, než rostliny ve volné půdě.

Zalévání lilií

Po vysazení cibulek lilií je důležité dopřát jim řádnou zálivku. To pomůže květinovým cibulkám dobře zakořenit. Čím dříve jim vyrostou silné kořeny, tím odolnější budou cibulky na podzim a v zimě vůči chladu. Zajistěte také, aby byla na jaře půda vlhká, ale ne příliš mokrá. Protože mají lilie holou cibulku, jsou méně odolné vůči extrémnímu suchu nebo přílišné vlhkosti. Nezalévejte je, dokud nebude zemina na dotek suchá. Lilie mohou také využívat vodu během kvetení.

Hnojení lilií

Lilie mohou využít dodatečné živiny pro květinové cibulky také na podzim. Tyto živiny se dodávají ve formě organického hnojiva pro květinové cibulky. Obsahuje přesně správné množství živin pro vytvoření silných květinových cibulek a bohaté kvetení. Kvetoucí cibuloviny čerpají živiny především z cibulky, proto není zapotřebí je příliš často hnojit. Pokud chcete cibulky přesazovat, stačí pouze přihnojit, až začnou kvést, a potom opět po skončení kvetení.

Chřestovníček liliový

Chřestovníček liliový je dlouhý zhruba 7 milimetrů. Je rozpoznatelný podle červených krovek a může vážně poškodit květy a listy lilií. Když lilie dorostou do výšky cca 15 cm, můžete je ošetřit 100% přírodním pesticidem proti hmyzu poškozujícímu listy. Tyto produkty lilie dobře ochrání, aniž by poškodily půdu.

Chcete si letos na podzim sami zasadit cibulky lilií? Pak se podívejte na sortiment lilií Horteka. Zajímají vás více jiné druhy květinových cibulek nebo jste se ještě nerozhodli, co budete vysazovat? Prohlédněte si široký sortiment květinových cibulek Horteka.

Prohlédněte si náš sortiment lilií

Vysazování cibulek tulipánů

Vysazování cibulek tulipánů

Oblíbené tulipány jsou jedny z nejznámějších květinových cibulek na světě. Tyto květinové cibulky kvetoucí na jaře můžete začít vysazovat na podzim.  Následně si budete moci na jaře vychutnat barevnou zahradu plnou tulipánů.

Druhy tulipánů

Existuje mnoho různých druhů tulipánů a nabízíme je v nejrůznějších tvarech a barvách. U některých druhů téměř nepoznáte, že se jedná o tulipány. U tulipánu liliokvětého vám zajisté název napoví, že vypadá přesně jako lilie. Nejznámější je jednoduchý tulipán. Často se používá v kyticích. Dvojitý tulipán má plnější vzhled, protože má dvě vrstvy lístků. Tulipány botanické mají menší květy a nižší vzrůst. Aklimatizují se na tichých místech, kde budou vesele růst po celé roky.

Vysazování cibulek tulipánů

Cibulky tulipánů byste měli vysadit na podzim, od září do prosince. Takže s úpravou zahrady začněte již nyní! Počkejte, dokud teplota zeminy neklesne pod 10 °C, ale bude vyšší než bod mrazu. Největší dostupné cibulky potřebují asi deset týdnů teplotu pod 10 °C, aby se mohly připravit na období růstu a kvetení. Původní druhy tulipánů rostly v suchých a slunných podmínkách, takže nejkrásnější květy získáte, pokud je vysadíte v podobných místech. Cibulky můžete vysadit ve volné půdě nebo v květináčích.

·        Vysazování cibulek tulipánů ve volné půdě

Cibulky tulipánů mají rády světlou jílovitou zeminu. Zemina by neměla zůstávat příliš mokrá, protože to by jim zabránilo v patřičném růstu. Daří se jim také na přímém slunci. Vyberte pro ně tedy místo, na které svítí dostatek slunce, a které je dobře propustné. Nejdříve zeminu nakypřením provzdušněte. Vytvořte jamku, která bude asi třikrát hlubší než výška cibulky. Šířku jamky přizpůsobte podle množství cibulek, které chcete společně vysadit. Vždy dbejte na rozestupy mezi cibulkami, které jsou uvedeny na štítku rostliny. Každou cibulku umístěte do jamky špičkou nahoru a naplňte ji čerstvou zeminou pro cibulky. Zemina má správnou strukturu pro to, aby cibulky vytvořily kořeny. Zalijte je trochou vody a o zbytek se postará příroda.

·        Vysazování cibulek tulipánů v květináči

Pokud máte na zahradě větší množství dlažby nebo pokud máte balkón, jsou pro vás cibulky v květináči skvělou volbou. Zvolte si jednu barvu nebo celou škálu barev. Společnost Horteka nabízí mixy tulipánů, které jsou připraveny k vysazení – stačí je umístit. Nebo můžete popustit uzdu kreativitě a vymyslet svou vlastní kombinaci. Jen dávejte pozor, aby květináče byly dostatečně široké a hluboké. Zejména, pokud chcete vysadit různé druhy cibulek ve vrstvách – tomuto postupu se říká sázení ve stylu lasagne. Nejdříve na dno květináče umístěte vrstvu úlomků nebo keramzitu a poté jej naplňte zeminou. Ujistěte se, že jsou na spodní straně květináče díry, aby mohla odtékat voda. Největší květinové cibulky vždy vysazujte ke dnu, zakryjte je zeminou a poté vysaďte menší cibulky. Každá cibulka by měla být v hloubce dvakrát až třikrát větší, než je její výška. Každý květináč můžete naplnit až po okraj, čímž získáte nápadné výsledky. Omotejte květináče bublinkovou fólií, ochráníte tak rostliny před mrazem.

Kdy tulipány kvetou?

Vaše tulipány budou v rozpuku od března do května, pak si budete moci konečně užívat všech jejich barev. Nejlepší doba pro květy je v květnu, kdy vykvétá většina druhů tulipánů. Květen je právem nazýván měsícem tulipánů. Teplota a počet týdnů, po které jsou cibulky v zemi, určí, jak silné budou jejich květy a jak dlouho vydrží. Tulipány jsou jednoleté květinové cibulky, což znamená, že využijí veškeré živiny uložené v cibulce v jednom roce. Mohou vznikat i pacibulky, které však vykvetou pouze pokud jsou velmi velké. Až původní cibulky odkvetou, vyjměte je ze země a dejte prostor dalším cibulkám. Tulipány můžete množit pomocí semen, ale to může trvat sedm až deset let, takže musíte být trpěliví. 

Při nákupu květinových cibulek vždy zkontrolujte, zda mají značku kvality. U cibulek se značkou kvality byla testována jejich kvalita a zdraví. Všechny květinové cibulky, které nabízíme, mají značku kvality Holland Selection.. To znamená, že jejich kvalita, čistota, barva, velikost a zdraví už nemohou být lepší. Květinové cibulky společnosti Horteka jsou největší cibulky, které jsou k dostání na trhu. Rozkvět těchto květů je ještě silnější a rostliny vytvářejí větší květy nebo více květů, které kvetou déle.

Připravte zahradu na horké léto

Připravte zahradu na horké léto

Žlutá tráva, zvadlé rostliny a suchá půda jsou nyní minulostí! Jsme tu, abychom vám pomohli udržet vaši zahradu během horkého, suché léta co nejkrásnější. Není nic hezčího, než bujná, zelená zahrada plná květin. Ale v horkém počasí potřebují vaše rostliny více péče. Připravili jsme pro vás ty nejdůležitější rady.

1. Dejte rostlinám hodně pít

V létě zalévejte rostliny více, než byste je zalévali v zimě. Voda se ze substrátu, kořenů a listů odpařuje následkem horka rychleji. To znamená, že musíte vodu častěji doplňovat. Zalévejte rostliny jednou za pár dní, nebo dokonce denně. Věnujte pozornost nárokům rostliny na zálivku. Tuto informaci najdete obvykle na štítku u rostliny. Rostlinu si také můžete vyhledat na naší webové stránce. Rostliny zalévejte ráno nebo večer, až zapadne slunce. Je chladněji a voda se tak rychle neodpařuje. Během dne se voda odpařuje velmi rychle a kapky vody mohou rostlinu spálit. Kapky fungují jako lupa, která zesiluje světlo dopadající na listy. To může listy poranit.

Abyste co nejvíce šetřili náklady na vodu a vyhnuli se jejímu nedostatku, uvažte nákup sudu na dešťovou vodu. Shromažďuje dešťovou vodu, kterou můžete později použít na zalévání rostlin. Dešťová voda je pro rostliny často lepší než voda kohoutková. Je to proto, že kohoutková voda obsahuje více vápníku. Nezapomeňte ani na další produkty, které vám mohou pomoci, jako například zahradní hadice, konve na zalévání či zavlažovací počítače.

2. Trocha energie navíc

Snad jste již rostlinám dopřáli trochu hnojiva v březnu po období zimního spánku. V červnu nebo červenci přidejte do půdy trochu kompostu, abyste zlepšili její kvalitu. Upozornění: Používejte organická hnojiva. Umělá hnojiva nezlepšují půdní život. Když přidáte organické hnojivo, půda nevyschne během horkého léta tak rychle, což znamená, že lépe zadrží vodu, aby ji mohly absorbovat rostliny.

3. Přikryjte půdu

Přikrytí půdy, v níž jsou rostliny umístěny, je další způsob, jak zamezit jejímu rychlému vysychání. K tomu můžete použít rostliny sloužící jako půdní kryt. Ty najdete v našem sortimentu půdního krytu. Použít můžete také neživý materiál, jako jsou kameny, štěrk či kůra. Dobře funguje také běžný odpad, jako jsou skořápky kakaových bobů nebo jádra broskví.

Rostliny v květináčích a rostliny ve volné půdě

Výše uvedené tipy se vztahují jak na rostliny v květináči, tak na rostliny ve volné půdě. Rostliny v květináčích lze přesunovat, a tak je ochránit proti nadměrnému světlu a teplu. Umístěte rostliny v květináčích na místa, kde budou mít dostatek stínu, aby se zchladily. Můžete také umístit květináče blízko k sobě. Takto bude sluneční světlo dopadat na větší povrch a rostliny tak rychle nevyschnou. Upozornění: Rostliny v květináčích obecně vyschnou rychleji než rostliny ve volné půdě.

Rostliny ve volné půdě lze přesunout jen tak, že je přesadíte. To se dělá obvykle mezi říjnem a březnem. V létě se přesazování nedoporučuje, protože rostliny to často nepřežijí. Důrazně nedoporučujeme přesazovat stromy. Jejich kořeny jsou pevně uchyceny k zemi. Bude pro ně obtížně se v nové půdě uchytit. Ochraňte je slunečníkem, který jim poskytne stín. Keře a jiné trvalky lze však přesadit snadno. Všimnete-li si, že některé rostliny mají v létě příliš slunce, přesuňte je na podzim na jiné místo. Také si rozmyslete, jaké nové květinové cibulky budete na podzim kupovat. Doporučujeme si vytvořit plán zahrady, abyste měli zahradu dobře rozvrženou.

Nevítaní návštěvníci

Kromě vysokých teplot se v létě mohou objevovat i choroby a škůdci. Na zahradě začnete pozorovat více much, mravenců a jiného hmyzu. Chraňte své rostliny s výrobky proti chorobám či zamoření škůdci. Většina z nich je organická. To znamená, že neobsahují žádné látky, které by škodily zvířatům, lidem, rostlinám nebo půdě. Takto budou vaše rostliny maximálně zdravé a silné.

Převislé rostliny: atraktivní zelený trend

Převislé rostliny: atraktivní zelený trend

Máte doma místnosti tak plné, že už nedokážete vytvořit místo pro pokojovou rostlinu? Možná to tak působí, ale pro trochu zeleně se vždycky místo najde! Myslíme si, že pro zeleň se vždy nějaké místo najde, především tam, kde byste to nečekali. Už jste někdy přemýšleli o převislých rostlinách? S našimi nejkrásnějšími převislými rostlinami si do svého domu přinesete kousek džungle. Jak? Rádi Vám vysvětlíme některé důležité zásady pěstování těchto rostlin.

Převislé rostliny můžeme jen doporučit

Převislé rostliny mají celou řadu předností. Abyste si udělali představu o tom, jak skvělé tyto rostliny skutečně jsou, přinášíme zde souhrn všech jejich plusů. Za prvé se pro Vaše převislé rostliny nabízí celá řada stanovišť. Starček převislý (senecio) se výborně hodí k zavěšení před okno. Převislou rostlinu můžete postavit například na vysoký regál s knihami, na parapet nebo do speciálního závěsného květináče. Zajistěte, aby byl pod rostlinami dostatek místa.

Naši převislí kamarádi jsou nádherným doplňkem nejen do malých místností, ale také do velkých, (často) prázdných prostor. Pracujete ve velké kanceláři a nechcete slyšet všechno, co zazní na jejím opačném konci? Pak jsou pro Vás závěsné rostliny ideálním řešením. Závěsné rostliny mají akustické účinky a zabraňují odrážení zvuků v kanceláři. Kromě toho rostliny působí optimisticky a antistresově. Právě proto najdete v nabídce společnosti Horteka spoustu zeleně.

Tyto rostliny vypadají navíc velice přirozeně a naprosto dokonale. Převislé rostliny poskytují úžasný pocit džungle ve městě. Nakombinujte si všechny druhy převislých rostlin, nebo je smíchejte s jinými pokojovými rostlinami. Jediné, co nesmíte, je houpat se na liánách

Nejdůležitější tipy pro pěstování převislých rostlin u Vás doma

  1. Péče o převislé rostliny začíná už při jejich zavěšování. Pro zavěšování převislých rostlin u stropu potřebujete stabilní háček, zejména tehdy, když si vyberete těžký květináč.
  2. Dobře si rozmyslete, jakou nádobu použijete pro zavěšení své převislé rostliny. Důležitý je nejen vzhled a hmotnost květináče, ale i to, jak jej použijete. Rostliny se zpravidla dodávají v plastovém vnitřním květináči s otvory. Má to dobrý důvod. Voda tak může dobře odtékat. Vnitřní květináč postavte do závěsné nádoby, celek pak bude zároveň funkční i krásný.
  3. Svůj zelený přírůstek zavěste do výšky, kam ještě sami dosáhnete. Pokud jej pověsíte tak vysoko, že budete muset používat schůdky, vzniká zde riziko, že na zalévání zapomenete, nebo se Vám do něj nebude chtít. Kromě toho je důležité, abyste si mohli sáhnout do hlíny, a rozhodnout se tak, kdy již rostlina potřebuje zálivku. Pokud Vaše rostlina visí vysoko u stropu, může být řešením také háček na květináč, který lze snadno odstranit.
  4. Nezapomínejte, že teplý vzduch stoupá vzhůru. Čím výše Vaše převislé rostliny visí nebo stojí, tím rychleji vysychá jejich hlína, a tím častěji potřebují vodu.
  5. Dejte pozor, kam svou rostlinu zavěsíte nebo postavíte. Převislé rostliny mají odlišné nároky na množství světla. Ty musíme splnit, chceme-li, aby rostliny optimálně kvetly. Před objednávkou zelené převislé rostliny si tedy rozmyslete, kam ji chcete postavit a kolik přirozeného světla se na příslušné místo dostane.

Naše hity

  • Starček převislý je veselá rostlina, jejíž listy vypadají jako malé a větší hrášky. Nezapomeňte však: Tato oblíbená rostlina může být velice dlouhověká. Chtěli byste více starčeků? Žádný problém! Zasazení starčeku je velmi snadné. Jeden stonek starčeku oddělte a nechte jej vysušit. Jakmile ratolest po nějaké době dobře vyschne, odstraňte spodní hrášky a zasaďte je do vlhké půdy. Po několika týdnech nová rostlina zakoření.
  • A jak by se Vám jako závěsná rostlina líbila hedera neboli břečťan? Dokáže růst jak směrem nahoru, tak také dolů. Hedera se vyznačuje plně zelenými pětiúhelníkovými listy. Rostlina navíc působí jako čistička vzduchu a nepotřebuje mnoho světla. Hedera je proto perfektní rostlina pro oživení kanceláře nebo pokoje pro hosty.
  • Chcete společně se zelení vnést do svého domu i barvy? Pak je pro Vás tou ideální převislou rostlinou podeňka neboli tradescancia. Zelené a fialové listy podeňky výrazně oživí každou místnost.
  • Kapradiny jsou opět v kurzu! Tyto rostliny, které čistí vzduch, jsou k dostání v různých tvarech, velikostech i zelených odstínech. Každé kapradí má svůj jedinečný tvar listů. Kapradí miluje vysokou vlhkost vzduchu, a proto se jedná o ideální rostlinu do koupelny nebo do kuchyně. Díky tomu je také můžeme označit za rostlinu, která je opět v kurzu!

Přejít na závěsné rostliny

Pořiďte si zeleň a popusťte uzdu kreativitě

Pořiďte si zeleň a popusťte uzdu kreativitě

Rostliny můžete umístit kamkoli a kdykoli, ale přemýšleli jste někdy o tom, že byste to udělali úplně jinak? Vystavte své poutavé krásky neotřelým způsobem, aby bylo nemožné je přehlédnout. Výzkumy prokazují, že rostliny pozvedávají náladu, zejména když s nimi pracujete kreativně. Zde je několik nápadů, které vám pomohou začít.

„Živá stěna“

Chcete si do svého domova netradičním a dekorativním způsobem přidat zelený prvek? Pak je zelená stěna, které se také někdy říká vertikální zahrada, nanejvýš moderní a originální volba. Proč neposunout tento populární trend o krok dále a nepřenést jej dovnitř, abyste měli zelenější domov? Udělejte si vertikální zahradu na prázdné stěně v obýváku, v kuchyni nebo v chodbě. Použijte různé druhy rostlin, čímž získáte různé velikosti, výšky a své oblíbené barvy. Můžete tak svůj domov obohatit o úchvatné, neotřelé výtvarné dílo hrající barvami. Jedná se o velmi elegantní řešení, kterému můžete vdechnout vlastní styl ladící s vaším vkusem i interiérem a které nezabere téměř žádný prostor. Ideálně se proto hodí i do menších obytných prostor.

Jak vytvořit živou zelenou zeď?

  1. Pořiďte si nástěnný držák na květináče (k dostání ve většině hobby marketů) a připevněte jej na stěnu.
  2. Vyberte odpovídající vnitřní květináče a rostliny, které se hodí k nástěnnému držáku a zároveň do vašeho interiéru.
  3. Vyberte si flexibilní rostliny, které budete moci snadněji tvarovat. Tip: převislé rostliny jako břečťan lze snadno přizpůsobit vlastním představám, což může napomoci k rychlému vytvoření záplavy zeleně.
  4. Věnujte pozornost prostoru, který rostlinám vyhradíte – všechny by měly mít dostatek místa pro růst.
  5. Pro rostliny použijte vhodný substrát a hnojivo.
  6. Dobře květináče zajistěte, ale tak abyste byli schopni je zalévat.

 

Závěsné rostliny

Závěsné rostliny představují snadný způsob, jak přidat zeleň do menších prostor. Tyto rostliny nezaberou mnoho prostoru a jsou dokonalým prostředkem pro prezentaci vašich kreativních sklonů. Závěsným rostlinám to bude slušet i ve větších prostorách a rozhodně se hodí pro ozelenění domu. Můžete je snadno uspořádat do různých výšek, například prodloužením pomocí dalšího kusu provazu.

Ripsalis, 40cm - Horteka

Potřebujete inspiraci? Podívejte se na tento seznam nápadů, který jsme pro vás vytvořili:

  1. Skleněné koule vás vynesou na nebe. Bude to vypadat, jako by byly rostliny v těchto malých závěsných vázách osvětlené. Překrásně vypadají s tilandsiemi nebo jinými malými pokojovými rostlinami.
  2. Chtěli byste raději zavěšené rostliny v květináčích? Vyberte si závěsný květináč, který lze připevnit ke stropu, nebo lehký květináč, který lze zavěsit pomocí provazů. Vyberte styl, který doplní váš interiér.
  3. Na závěsných rostlinách je úžasné to, že je můžete umístit kamkoli a jakkoli je uspořádat. Vyberte si vlastní květináč a zavěste ho nad jídelní stůl, postel nebo dokonce vanu! Díky tomu si kdykoli budete moci užívat zeleně. Mnoho rostlin má také zdravotní přínos v podobě schopnosti čistit vzduch.
    Nechcete mít nad vanou nebo postelí hlínu? V takovém případě si zvolte umělé závěsné rostliny. Ideální pro tmavší prostory nebo místnosti, které musí zůstat čisté!
  4. Vytvořte si v místnosti příčku pomocí stojanu na závěsné rostliny. Použijte věšák na šaty a zavěste na něj své oblíbené rostliny. Umístěte jej mezi kuchyň a obývací pokoj jako přirozenou přepážku.

 

Pokojové rostliny ve vodě

Pěstování pokojových rostlin prochází transformací – stále více se pěstují ve vodě. Tento druh pěstování se nazývá hydroponie. Tento neobvyklý způsob pěstování pokojových rostlin dodá vašemu zelenému interiéru zcela odlišný vzhled. Velmi dobrou volbou je například toulitka a klusie. Věděli jste však, že ve vodě lze pěstovat i monsteru, filodendron a zelenec?

Anturie Peach, 45cm - Horteka

Postup pěstování pokojové rostliny ve vodě krok za krokem:

Krok 1: vyjměte rostlinu z původního květináče a odstraňte z kořenů většinu zeminy. Opláchněte kořeny vlažnou vodou. Poznámka: je žádoucí, aby byly kořeny v co nejlepším stavu. Postupujte velmi opatrně, aby se kořeny neuvolnily nebo nepoškodily. Doporučuje se neoplachovat je studenou vodou.

Krok 2: Naplňte čistou vázu vodou. Nejlepší je používat minerální vodu pokojové teploty. Voda z vodovodu obsahuje více vápníku, který rostlinám příliš neprospívá. Kromě toho také zanechává usazeniny na váze.

Krok 3: Umístěte rostlinu do vody, ale dávejte pozor, aby se vody nedotýkaly listy. Listy, které visí do vody, mohou uhnívat.

 

Rostliny od podlahy až ke stropu

Čím více rostlin doma, tím lépe! Přebarvěte místnosti v domě odspoda nahoru na zeleno pomocí rostlin. To můžete zajistit několika způsoby. Zvažte velkou pokojovou rostlinu, jako je monstera. Tato rostlina s krásnými robustními listy může vyrůst až několik metrů do výšky. Připevněte její vzdušné kořeny k opěrné kokosové tyči nebo stojanu, abyste jí pomohli vyrůst co nejvýš. Vytvořte si pomocí keřů monstery vlastní interiérovou džungli. Jsou tak obrovské, že se za ně můžete téměř schovat!

Filodendron 'Green Wonder', 100cm - Horteka

Dalším způsobem, jak dostat zeleň do výšky je pomocí stojanů na rostliny, stolů na rostliny, skříní nebo žebříků. Uspořádejte několik malých zelených rostlin na dřevěný žebřík, a vytvořte si tak zelené „schody do nebes“. Zvažte použití nenáročných sukulentů nebo uklidňujících bonsaí. Celou scenérii dotvořte pomocí bujných bylinek a závěsných rostlin, které se mohou samy popínat. Tyto rostliny se budou během růstu ovíjet kolem příček žebříku, takže za čas nebude žebřík skoro vidět.

Inspirovaly vás tyto veselé nápady? Nemůžete se dočkat, až začnete aranžovat pokojové rostliny? Podívejte se na sortiment pokojových rostlin Horteka a pusťte se do díla!

 

Prohlédněte si náš sortiment pokojových rostlin zde

Více zeleně pro všechny typy balkónů

Více zeleně pro všechny typy balkónů

Zeleň je často spojována s domovem nebo zahradou, přitom ji můžeme dát kamkoliv. A to i na sebemenší balkón! Rostliny vytvoří z nudné rozhledny na vašem balkóně oázu klidu. Někdy může být obtížné rostlinu na malý balkón umístit. Horteka však přináší několik kreativních způsobů, jak jej ozelenit nehledě na velikost prostoru.

 

Vylepšete atmosféru na malém městském balkónu: balkón s plochou 1 m2.

Ozelenit můžete i ten nejmenší městský balkón. Je však zapotřebí nechat si na balkóně volný prostor, kde můžete sedět nebo stát. Máte-li balkón o velikosti jednoho čtverečního metru nebo menší, je tedy důležité hrát si s prostorem. V první řadě můžete samozřejmě umístit hodně rostlin na okraj balkónu. Balkónové květináče se dokonale hodí i na ty nejmenší balkóny. Opravdu můžete na balkóně pěstovat překrásné květiny. Do balkonových květináčů se skvěle hodí zvonky. Vykvétají záplavou modrých a bílých květů. Váš balkón se v mžiku promění v pestrobarevnou přehlídku květů. V jiných květináčích můžete pěstovat překrásné kvetoucí cibuloviny. Každou sezónu si můžete vybrat nové druhy kvetoucích cibulovin. Například tulipány nebo narcisy se vysazují na podzim, abyste se na jaře mohli radovat ze záplavy svěžích barev. Pro letní potěšení si zasaďte exotičtější druhy, jako jsou jiřiny nebo lilie.

Kromě všech těch jasných barev by mohla na balkóně vypadat dobře uklidňující zelená. Miřte vysoko. Například si můžete ze střechy balkónu zavěsit několik pěkných závěsných květináčů s chilským jasmínem (Mandevilla laxa). Na zeď můžete přišroubovat stojan na rostliny. Díky takovému stojanu budete mít více možností, jak rostliny zavěsit. Použijte menší rostliny v lehkých květináčích. Zvažte také bylinky, jako je třeba bazalka nebo pažitka.

 

Větší prostor pro více zeleně: balkóny s plochou 2,5–3 m2

Větší balkón je důvodem pro více zeleně. Pokud máte balkón s plochou 2,5 m2, můžete samozřejmě využít tipy pro malé balkóny. S více rostlinami bude však váš balkón ještě útulnější. Aby vám zbylo i místo na nábytek, přináší vám tým Horteka pár kreativních řešení pro více zeleně, která nevyžadují mnoho prostoru.

Více místa pro rostliny v květináčích získáte díky závěsným policím nebo závěsům na rostliny. Mohli byste zvážit levanduli v květináči nebo barevný rododendron. Dejte ale pozor, aby nebyly příliš velké a těžké. Novým trendem je umístit na balkón malý skleník s rostlinami. Můžete v něm pěstovat malé pokojové rostliny, jako jsou sukulenty, kaktusy nebo kapradiny. Poskytnou vám příjemný pohled během chvil pohody na balkóně.

U tohoto rozměru si můžete na balkón umístit i malý stolek s židlí. Stůl by nikdy neměl být prázdný. Dejte si na něj třeba květináč s kvetoucími cibulovinami nebo malou rostlinu v květináči. Malý ovocný stromek nebo olivovník na stole vykouzlí středomořskou atmosféru.

 

Větší balkón jako zelená oáza klidu: 5 m²

Na balkón o rozměrech pěti čtverečních metrů se toho vejde mnohem více. Tým Horteka doporučuje zvážit několik pěkných rostlin v květináčích. Tyto kombinace rostlin a květináčů mohou vytvořit styl vašeho balkónu. Chcete romantickou atmosféru se záplavou květin? Například plnokvěté hortenzie vám dodají pocit štěstí. Romantické růže v květináčích jsou také okouzlující. Dokonalé při posezení na balkóně za teplého letního večera. Pro větší dávku tropické atmosféry zvažte bambus v květináči nebo olivovník. Báječně se na balkón hodí také citrusy. V létě si můžete natrhat vlastní mandarinky nebo si udělat limonádu z vlastních citrónů. Skvělý tip na balkón je také miniaturní zeleninová zahrádka. Je perfektním doplňkem k ovocným stromům. Vytvořte si malou zeleninovou zahrádku nebo použijte několik květináčů a vypěstujte si výtečné ovoce a zeleninu. Ve své miniaturní zeleninové zahrádce si můžete vypěstovat vlastní rajčata, jahody, sladké papriky a další chutné svačinky. Berte v úvahu množství světla, které plodiny potřebují. Není zrovna nejlepší nápad umístit na stinný balkón rostliny, které milují slunce.

 

Městská zahrada na vašem balkóně: 10 m²

Pokud má váš balkón plochu 10 a více čtverečních metrů, máte skoro terasu. Tu můžete přetvořit na městskou zahradu. Protože tam máte tolik prostoru, můžete si dát na okraje balkónu mini záhony. Vysazením bambusů nebo okrasné trávy můžete získat přirozenou zástěnu mezi vámi a sousedy. Kromě toho získáte asijskou atmosféru s prvky zenové harmonie. Krása pro pohodový letní den. Pro více barev u vás na balkóně si vyberte do svého miniaturního záhonu kvetoucí trvalky. Zvažte vysazení okouzlující třapatovky nebo plnokvěté pivoňky. Líbilo by se vám mít překrásné květy a zároveň ochránit rostlinu před škůdci? Pak bude dokonalou volbou kalokvět africký (Agapanthus).

 

Chtěli byste ještě více zelené inspirace pro váš balkón?

Podívejte se na nabídku rostlin na terasy a balkóny Horteka